banner ad

Kobiety więcej czytają, mężczyźni częściej recenzują

9 kwietnia 2015

kobiety-w-literaturze
Badanie przeprowadzone przez VIDA (Women in Literary Arts) pokazuje, że nabywcami dwóch trzecich książek są kobiety. Jednak autorami recenzji literackich są wciąż w większości mężczyźni. Na razie. Bo sytuacja ta zaczyna się powoli zmieniać.

VIDA to amerykańska organizacja wspierająca udział kobiet w świecie literackim. Przebadała ona szereg amerykańskich i brytyjskich publikacji piszących o książkach, w tym „New Yorkera”, „London Review of Books”, „Times Literary Supplement” i „Grantę”. Z badań wynika, że w 2014 roku zarówno wśród recenzentów jak i autorów recenzowanych książek przeważali mężczyźni. W „London Review of Books” na 527 krytyków i autorów przypadało jedynie 151 krytyczek i autorek. Magazyn „The New York Review of Books” gościł na swych łamach 677 mężczyzn i 242 kobiety. W dziale recenzji „New York Timesa” relacja ta wynosiła 909 do 792.

Zmiany jednak są. Może nie wyraźne, ale widoczne. Coraz więcej kobiet pisze o książkach, a przede wszystkim coraz więcej autorek jest publikowanych. W Wielkiej Brytanii na listach bestsellerów królują kobiety: Hilary Mantel, Donna Tartt i Kate Mosse. W „New York Times Book Review” więcej było recenzentek niż recenzentów, w „Grancie” oraz kwartalniku „McSweeney?s” niemal po równo. Również w pozostałych przebadanych magazynach wyraźny jest wzrost liczby recenzujących kobiet.

Erin Belieu, współzałożycielka VIDA, powiedziała: „Naszym celem zawsze było uświadamianie, a nie parytety. Sztuka nie powstaje w ramach parytetów, toteż przez kilka lat wyniki się poprawiają, a przez kilka kolejnych przesuwają się nieco z powrotem, ale z czasem mamy nadzieję zmienić świadomość. Chcemy, aby redaktorzy, czytelnicy i pisarze zdawali sobie sprawę ze swoich przyzwyczajeń i otwierali się na inne głosy, a my w VIDA sądzimy, że tak właśnie się dzieje”.

[aw]
fot. Julia Roy

Tematy: ,

Kategoria: newsy