Kobiety bardziej zainteresowane ebookami niż mężczyźni

30 listopada 2012


Jak wynika z ankiety przeprowadzonej na tegorocznych Targach Książki w Krakowie przez firmę Virtualo, 62 procent odwiedzających strefę dedykowaną ebookom stanowiły kobiety.

Celem badania realizowanego przez jednego z największych dostawców kontentu cyfrowego było zebranie informacji na temat e-czytelnika odwiedzającego targi, jego doświadczeń związanych z kupnem i użytkowaniem e-książek oraz próba odpowiedzi na pytanie jak wygląda profil potencjalnego klienta zainteresowanego ebookami.

Wyraźna przewaga kobiet nad mężczyznami (ci drudzy stanowili zaledwie 38 procent odwiedzających strefę) nie powinna dziwić, jeśli weźmie się pod uwagę zeszłoroczne badania CBOSu, ujawniające, że 72 procent kobiet i zaledwie 49 procent mężczyzn lubi czytać książki.

Największe zainteresowanie ebooki wzbudzały wśród ludzi młodych (44 procent z nich ma 15-24 lata), jak również wśród osób aktywnych zawodowo (22 procent w wieku 25-34 lat). Liczną grupę stanowią osoby między 35-44 rokiem życia (19% badanych). Najniższy odsetek zdeklarowanych fanów ebooków ma pomiędzy 45-54 rokiem życia (13 procent) oraz powyżej 54 lat (tylko 2 procent). Większość z e-czytelników (ponad 60 procent) zamieszkuje duże i bardzo duże miasta.

Pomimo rosnącej dynamicznie sprzedaży czytników, większość respondentów korzysta przy lekturze z laptopa (62 procent wszystkich uczestników badania). Ponad 17 procent to posiadacze popularnych smartphonów, a 15 procent to posiadacze e-czytników, wśród których największą grupę stanowią użytkownicy Kindle?a. Właścicielami tabletów jest według deklaracji 6 procent wszystkich osób biorących udział w badaniu.

Dwa najważniejsze kryteria, które decydowały o zakupie czytników to: przeznaczenie urządzenia do pracy, edukacji bądź wypoczynku (22 procent) oraz cena (21 procent osób). Niebagatelna okazała się również kwestia wielkości ekranu (19 procent nabywców czytników). Dla 10 procent respondentów wybór związany jest z dostępnymi formatami oraz z systemem operacyjnym (5 procent odpowiedzi). Zaledwie 7 procent respondentów dokonuje zakupu e-czytnika kierując się marką, to niewiele w porównaniu z osobami nabywającymi telefony komórkowe czy komputery, dla których marka jest bardzo istotna.

A jakie ebooki najczęściej czytamy? Badania Virtualo pokazują, że – wbrew tendencjom światowym ? wśród polskich czytelników ebooków nie króluje erotyka i romanse, lecz fantastyka (21 procent wskazań), literatura piękna (20 procent) oraz kryminał, sensacja i horror (łącznie 17 procent czytelników). Chętnie sięgamy również po literaturę faktu i e-książki edukacyjne ? obie kategorie wskazuje po 11 procent badanych. Na kolejnych pozycjach na liście znalazły się tytuły dla dzieci, poradniki oraz książki biznesowe i publicystyka.

Biorąc pod uwagę, iż udział książek elektronicznych w polskim rynku wydawniczym stanowi jak na razie w przybliżeniu 1 procent, nie powinien dziwić fakt, że aż 57 procent respondentów ocenia ofertę ebooków jako uboższą od oferty książek papierowych, ale akceptowalną.

Badanie zostało opracowane na podstawie danych zebranych z ankiety, którą wypełniały osoby odwiedzające stoisko Virtualo w Salonie Nowych Mediów na Targach Książki w Krakowie w październiku 2012 roku. Ankietę w dniu realizacji badania wypełniło ponad 230 osób, które zdeklarowały się jako fani ebooków.

fot. Dave Dugdale

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy