banner ad

Klub dziewcząt czytających topless kryminały

28 września 2011


W Nowym Jorku powstał tego lata niecodzienny klub książki – towarzystwo dziewcząt czytających topless.

Dziewczyny spotykają się w parkach, przed muzeami, na dachach budynków i czytają topless pulpowe kryminały. W ciągu niecałego miesiąca odbyło się osiem spotkań i nic nie wskazuje, żeby na tym miało się skończyć.

Inspiracją dla spotkań stał się przepis, obowiązujący w stanie Nowy Jork, który zezwala mężczyznom i kobietom przebywać topless na świeżym powietrzu. Prawo, prawem, ale większość kobiet nie miała odwagi spróbować tego, na co pozwalały przepisy. Dziewczyny wpadły więc na pomysł, że rozbiorą się w grupie, a żeby zbytnio im nie przeszkadzano – będą zajęte czytaniem książek.

Nie każda lektura pasuje do czytania w słoneczny dzień, dlatego zdecydowały się na coś lekkostrawnego a zarazem mocnego. Jedna z nich miała dobrego znajomego w wydawnictwie Hard Case Crime.

„Wiedziałam, że mają zamiar opublikować jesienią kilka nowych książek i szukają sposobów, aby dotrzeć z nimi do nowych czytelników. Zapytałam więc czy byliby skłonni zaopatrzyć nas w kilka egzemplarzy promocyjnych.” – opowiada w wywiadzie dla Village Voice pomysłodawczyni.

Znajomy z wydawnictwa nie tylko zgodził się, ale wręcz ucieszył z darmowej promocji. Pierwsze wspólne czytanie odbyło się 17 sierpnia w Central Parku. Przy organizacji pionierskiego przedsięwzięcia pomagali rodzicie jednej z uczestniczek. Robili zdjęcia i czuwali, aby nikt nie przeszkadzał dziewczynom w lekturze.

Zdjęcia ze spotkania trafiły do sieci i… obiegły cały świat. Blog dziewczyn odwiedziło do tej pory ponad 100 tysięcy osób, pisano o nich na portalach, udzielały wywiadów. Grupa rozrosła się do kilkunastu osób. Jak twierdzą same zainteresowane, nie robią tego dla rozgłosu.

„Jeżeli masz do czegoś prawo, powinnaś mieć swobodę wyrażania tego bez obaw, że zostanie to źle odebrane.” Zgodnie jednak podkreślają, że nie chodzi o polityczny protest.

Chodzi o dobrą zabawę i uczynienie z czytania książek zajęcia bardziej atrakcyjnego dla postronnych.

„Dlaczego czytanie nie może być sexy?” – pyta retorycznie jedna z uczestniczek.

Dopóki pogoda się nie zepsuje dziewczyny mają zamiar spotykać się na powietrzu. Później przeniosą się do zadaszonych pomieszczeń. W grę wchodzi m.in. basen.

Więcej zdjęć znajdziesz na stronie klubu: http://coedtoplesspulpfiction.wordpress.com/

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy