Klasztor w Broumovie po raz kolejny zaprasza polskich autorów na rezydencje literackie

4 lipca 2024

Wrocławski Dom Literatury ogłosił nabór na rezydencję literacką w czeskim Broumovie. Projekt skierowany jest do pisarzy, a także ilustratorów książek oraz twórców komiksów. Wybrana osoba zostanie zaproszona na miesięczny pobyt w październiku.

Projekt rezydencji literackich w Klasztorze w Broumovie to efekt współpracy polsko-czesko-niemieckiej, którą Wrocławski Dom Literatury rozpoczął już w 2018 roku. Dzięki temu niewielkie zabytkowe miasteczko Broumov, położone w Sudetach, na powrót stało się miejscem spotkania trzech kultur. W ramach programu Wrocławski Dom Literatury zrealizował dotąd czternaście miesięcznych pobytów rezydencyjnych w Klasztorze. Wzięli w nich udział: Joanna Lech, Jędrzej Morawiecki, Tomasz Majeran, Marta Dzido, Dawid Szkoła, Konrad Góra, Paulina Jóźwik, Barbara Klicka, Elżbieta Łapczyńska, Helena Stiasny, Małgorzata Kolankowska, Magdalena Zarębska, Ivan Dyvidenko i Natalka Suszczyńska. Teraz ogłoszono kolejny nabór zgłoszeń.

Jak przekazano, w procesie rekrutacyjnym nie ma ograniczeń wiekowych czy też związanych z dorobkiem pisarskim lub ilustratorskim. W formularzu zgłoszeniowym należy zawrzeć swoje portfolio oraz krótki opis projektu, nad którym planuje się pracować podczas rezydencji. Termin składania wniosków upływa 23 lipca 2024 roku.

„Wyjazd rezydencyjny trwa miesiąc. W tym czasie jedna autorka lub autor z Czech i jedna autorka lub autor z Polski będą przebywać w Domku Literackim zlokalizowanym w ogrodach Klasztoru Broumov. Zgłoszenia przyjmowane są od pisarek i pisarzy uprawiających wszystkie gatunki literackie, ilustratorów książek, autorów książek artystycznych i komiksów” – informuje Wrocławski Dom Literatury.

Podczas pobytu autorzy będą pracowali nad własnymi projektami, a także włączą się twórczo w ogólną ideę projektu rezydencyjnego, która brzmi „Przed granicą, ponad granicą”. Wrocławski Dom Literatury wraz z partnerami zapewnia zakwaterowanie w pokojach gościnnych w Domu Literackim na terenie Klasztoru Broumov, jednorazowe stypendium w wysokości 2,9 tysiąca złotych brutto, a także możliwość prezentacji swoich projektów podczas spotkań w Broumovie.

Formularze zgłoszeniowe oraz regulamin rezydencji znaleźć można na stronie www.literatura.wroclaw.pl.

[am]
fot. mat. prasowe Wrocławskiego Domu Literatury

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy