Klasyka polskiego komiksu już 9 kwietnia na aukcji w DESA Unicum w Warszawie

2 kwietnia 2019


Plansze z dwóch ksiąg „Tytusa, Romka i A?Tomka”, okładka z serii „Bogowie z kosmosu” autorstwa jednego z najważniejszych polskich rysowników ? Bogusława Polcha, kultowe przygody Tajfuna. Te oraz inne unikaty zostaną wystawione 9 kwietnia na licytacji w warszawskim domu aukcyjnym DESA Unicum. Do tego dnia można je oglądać na okolicznościowej wystawie.

Oryginalne, autorskie plansze komiksowe urastają do rangi unikatowych dzieł sztuki, a ich ceny z roku na rok rosną. Dotyczy to również twórczości polskich artystów. Rekord należy do projektu okładki XX księgi „Tytusa, Romka i A?Tomka”, która została sprzedana za 75 tysięcy złotych. Jednymi z najdroższych prac są również plansze Bogusława Polcha. Wykonane z niesamowitą precyzją, reprezentują najwyższy poziom w komiksie. Polch znany jest najbardziej z serii o Wiedźminie, Kapitanie Żbiku, Funkym Kovalu i Bogach z kosmosu. Projekt okładki do tej ostatniej będzie można nabyć na kwietniowej aukcji. Okładka powstała w 1979 roku. Cała seria ukazała się w 12 językach, a jej łączny nakład sięgnął 5 milionów egzemplarzy, przynosząc artyście rozgłos poza granicami naszego kraju.

Wyjątkowe są również prace zmarłego w lutym Tadeusza Raczkiewicza, twórcy przygód kultowego Tajfuna, publikowanych w latach 80. na łamach „Świata Młodych”. Na sprzedaż wystawione zostaną również dzieła takich klasyków komiksu jak Papcio Chmiel, Janusz Christa czy Szarlota Pawel.

Drugim po komiksie tematem kwietniowej aukcji będzie ilustracja. Licytacja obejmie m.in. okładkę do książki „Przygody i wędrówki Misia Uszatka”, która wyszła spod ręki wybitnego ilustratora Zbigniewa Rychlickiego. Przygody misia z klapniętym uszkiem wychowały całe pokolenia młodych czytelników. Na oryginalnej okładce namalowanej akwarelą zachowały się stempel i adnotacje redakcyjne z przygotowania do druku. Nabyć będzie można również okładki do kultowego „Świerszczyka”, wydawanego od 1945 roku. Było to czasopismo na najwyższym poziomie artystycznym. Okładki i rysunki projektowali najważniejsi twórcy polskiej szkoły ilustracji m.in. Halina Zakrzewska-Zaleska czy Anna Gosławska-Lipińska.

Na aukcji pojawią się również prace takich wybitnych twórców jak Józef Wilkoń, Janina Konarska czy Kazimierz Mikulski. Zdobyć będzie można również projekty pocztówek wybitnego ilustratora Bohdana Wróblewskiego, a także projekty do wycinanek i kolorowanek dla dzieci różnych autorów.

Licytacja prac odbędzie się 9 kwietnia 2019 roku o godz. 19:00 w Domu Aukcyjnym DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A w Warszawie. Do tego czasu można je oglądać bezpłatnie na wystawie zorganizowanej pod powyższym adresem w godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota). Katalog aukcyjny dostępny jest tutaj.

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy