Klasyka literatury rosyjskiej w cenie. Pierwsze wydanie „Eugeniusza Oniegina” Aleksandra Puszkina sprzedane za prawie pół miliona funtów

10 lipca 2019


Pierwsze wydania słynnych dzieł powstałych w złotym wieku literatury rosyjskiej cieszyły się dużym zainteresowaniem na licytacji przeprowadzonej we wtorek w londyńskim domu aukcyjnym ?hristie’s. Rekord należał do „Eugeniusza Oniegina” autorstwa Aleksandra Puszkina. Książka została kupiona za 467 250 funtów, czyli ponad 2,2 miliona złotych.

Słynny poemat „Eugeniusz Oniegin” ukazał się pierwotnie w ośmiu częściach, publikowanych w latach od 1825 do 1832 roku. Pierwsza część sprzedawanego na aukcji kompletu miała jeszcze oryginalną, miękką oprawę (środkowa książka na zdjęciu powyżej). Jest ona tak rzadkim egzemplarzem, że nie posiadał jej nawet w swej legendarnej kolekcji znany rosyjski bibliofil Nikołaj Smirnov-Sokol?skii (1898-1962), któremu udało się zdobyć jedynie pięć części. Tymczasem w Londynie można było nabyć komplet (zebrany w trzech tomach). Eksperci szacowali, że dzieło Puszkina osiągnie cenę od 120 do 160 tysięcy funtów. Trzykrotnie wyższa kwota była więc dużym zaskoczeniem.

Dwutomowa edycja „Wieczorów na farmie w pobliżu Dikanka” Mikołaja Gogola.

„Eugeniusz Oniegin” nie jest jedyną książką, która spotkała się z dużym zainteresowaniem. Dwutomowa edycja „Wieczorów na farmie w pobliżu Dikanka” Nikołaja Gogola z 1831-1832 roku, która należała kiedyś do hrabiego z rodu Woroncowów, kosztowała 175 tysięcy funtów. Pierwsze wydanie bajek Iwana Kryłowa (1809) zostało sprzedane za 72 500 funtów, a rzadka pierwsza edycja poematu „Rusłan i Ludmiła” Puszkina (1820) ? za 143 700 funtów. Łącznie 121 wystawiony na aukcję książek, m.in. dzieł Lermontowa, Dostojewskiego, Tołstoja i innych pisarzy, które pochodziły z prywatnych zbiorów europejskiego kolekcjonera, przyniosło 2 271 250 funtów (ponad 10 milionów złotych).

„Rusłan i Ludmiła” Aleksandra Puszkina.

Co sprawiło, że kolekcja cieszyła się tak dużym wzięciem (oczywiście oprócz tego, że były to pierwsze wydania)? Otóż literatura rosyjska z pierwszej połowy XIX wieku bardzo rzadko pojawia się na aukcjach w Wielkiej Brytanii, Europie lub Ameryce. Tymczasem są to dzieła, które znajdują się w kanonie klasyki literatury światowej. Dla kolekcjonerów była to więc unikatowa okazja, aby zdobyć tak ważne wydania pochodzące z czasów, kiedy żyli najwięksi rosyjscy pisarze.

[am]
fot. Christie’s
źródło: TESS / Christie’s

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy