Kim Sherwood będzie pierwszą kobietą, która napisze powieści osadzone w uniwersum o Jamesie Bondzie

9 listopada 2021

Po Jefferym Deaverze, Williamie Boydzie, Anthonym Horowitzu i innych pisarzach, którzy kontynuowali cykl powieści Iana Fleminga o Jamesie Bondzie, przyszedł czas na zmiany. Brytyjskie wydawnictwo HarperCollins zaprosiło do napisania nowej trylogii o uniwersum agenta 007 pisarkę Kim Sherwood. Będzie ona pierwszą kobietą w historii, która dołączyła do tworzenia serii.

Wybór spadkobierców zmarłego w 1964 roku pisarza wydaje się w pełni trafiony. Kim Sherwood może nie ma tak ugruntowanej pozycji, jak jej wymienieni na wstępie koledzy po piórze, ale jest wielką miłośniczką cyklu. „Wcześnie uzależniłam się od powieści Iana Fleminga. Jako nastolatka wybrałam Fleminga, kiedy nauczyciel angielskiego poprosił nas o napisanie o autorze, którego podziwialiśmy – nadal mam ten szkolny referat. Od tego czasu marzyłam o napisaniu 'Jamesa Bonda’. Marzenia rzadko się spełniają i jestem wdzięczna rodzinie Fleminga za tę niesamowitą sposobność” – powiedziała pisarka.

O samym Jamesie Bondzie Kim Sherwood nie będzie miała okazji napisać zbyt wiele. Nowa trylogia zatytułowana „Double O” nie skoncentruje się na agencie 007, lecz ma rozgrywać się w uniwersum stworzonym przez Iana Fleminga. Na temat fabuły wiadomo na razie tyle, że słynny Bond gdzieś zaginie – prawdopodobnie porwą go przestępcy. Na jego miejsce zrekrutowani zostaną więc nowi agenci ze statusem 00, którzy będą walczyć z globalnymi zagrożeniami.

„Czuję się zaszczycona, że jestem pierwszą osobą, która rozszerzy uniwersum Bonda o agentów ze statusem 00, dając nowe życie starym ulubieńcom i wnosząc świeże postacie do kanonu” – powiedziała Sherwood.

32-letnia Kim Sherwood pracuje obecnie na Uniwersytecie Zachodniej Anglii jako wykładowczyni, uczy też więźniów. Jej debiutancka powieść „Testament” zdobyła w 2016 roku nagrodę Bath Novel Award.

„W swojej pierwszej powieści, 'Testament’, Kim wykazała się rzadkim talentem do sposobu ukazania postaci, czasu i miejsca. Wciągnęła czytelników w podróż, która rozwinęła się w nieoczekiwany sposób. Ten talent i jej niemal odwieczna pasja do Fleminga i Bonda sprawiają, że jest idealną osobą do tego nowego, ekscytującego rozszerzenia wszechświata 007” – oświadczyła Corinne Turner, dyrektor zarządzająca Ian Fleming Publications.

Pierwszy tom ma ukazać się w Wielkiej Brytanii we wrześniu 2022 roku. Oznacza to, że prace nad książką są już na ukończeniu, a może nawet zakończone, ponieważ na Zachodzie przy tytułach z dużym potencjałem komercyjnym premierę planuje się z większym wyprzedzeniem. Mogą dowodzić tego również słowa Davida Highfilla, który opublikuje trylogię w USA. Napisał, że pierwszy tom jest „innowatorski, dynamiczny, seksowny i po prostu nieodparcie zabawny”, co znaczy, że musiał zapoznać się przynajmniej z pierwszą wersją manuskryptu.

[am]
fot. Kim Sherwood/Twitter

Tematy: , ,

Kategoria: newsy