Kim Gordon z Sonic Youth napisze autobiografię

10 września 2013

Kim Gordon pisze wspomnienia
Kim Gordon, współzałożycielka, wokalistka i basistka zespołu Sonic Youth, podpisała umowę z wydawnictwem Harper Collins na opublikowanie swych wspomnień. Czyżby czekała nas kolejna po „Poniedziałkowych dzieciach” Patti Smith znakomita autobiografia jednej z ikon nowojorskiej sceny niezależnej?

Książka ma nosić tytuł „Girl In A Band” (z ang. „Dziewczyna w kapeli”) i opowiadać o początkach artystycznej drogi Kim, począwszy od decyzji o opuszczeniu Los Angeles i przeprowadzce do Nowego Jorku, aż po wczesne lata 80., gdy wraz z zespołem Sonic Youth tworzyła podwaliny nowojorskiej sceny post-punkowej.

Zanim jednak publikacja ukaże się na rynku, amerykańscy czytelnicy otrzymają wpierw w formie książkowe zbiór esejów, jakie artystka pisała w pierwszej połowie lat 80. dla czasopism zajmujących się kulturą i sztuką.

Od czasu rozstania z Thurstonem Moorem, mężem i współzałożycielem Sonic Youth (co oznaczało jednocześnie koniec zespołu), 60-letnia Kim Gordon wykazuje się niebywałą aktywnością: wczoraj na rynku ukazał się debiutancki album jej nowej grupy Body/Head, w międzyczasie przygotowała wystawę retrospektywną swych prac artystycznych dla nowojorskiej galerii White Columns i wystąpiła gościnnie w trzecim sezonie serialu „Dziewczyny” (na antenie zobaczymy go na początku przyszłego roku). Pisanie wspomnień wydaje się więc naturalnym krokiem dla wszechstronnej artystki. Data premiery autobiografii nie została jeszcze ustalona.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy