Kijowskie metro oferowało darmowe przejazdy dla tych, którzy wyrecytowali wiersz Tarasa Szewczenki

10 marca 2017


Nie musiałeś się wczoraj martwić o bilet na metro w stolicy Ukrainy, jeśli tylko potrafiłeś wyrecytować z pamięci wiersz Tarasa Szewczenki. Inicjatywa powstała by uczcić rocznicę urodzin ukraińskiego poety narodowego, który przyszedł na świat 9 marca 1814 roku.

W dniu urodzin pisarza bezpłatne przejazdy dostępne były na trzech stacjach kijowskiego metra, w tym na stacji im. Tarasa Szewczenki. Jak informuje profil metra na Facebooku, pracownicy kolei podziemnej czekali przy bramkach i pytali pasażerów o twórczość Szewczenki. Osoby, które wyrecytowały wiersz poety, mogły przejść za darmo.

Szewczenko niemal wszystkie powieści i dramaty pisał w języku rosyjskim, ale wiersze już po ukraińsku. Zadanie więc nie było aż takie trudne, ponieważ ukraińskie dzieci uczą się jego poezji w szkole na pamięć.

Wielu pasażerów żałowało jednak, że promocja obejmowała tylko trzy stacje i że nałożono ograniczenie czasowe (tzw. „happy hours” obowiązywały na kolejnych stacjach jedynie w godzinach 12.00-13.00, 13.20-14.00 i 14.20-15.00). Niektórzy podkreślają jednak, że ze względu na ogromne tłumy w kijowskim metrze, przeprowadzenie takiej kampanii na całej linii komunikacji podziemnej byłoby bardzo trudne do zrealizowania.

Na zdjęciu: Taras Szewczenko z iPhone’em. Obraz olejny autorstwa Jurija Szapowała.

[aw]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy