Khaled Hosseini kończy pisać nową powieść

19 listopada 2012


Autor bestsellerowego „Chłopca z latawcem”, Khaled Hosseini zdradził, że kończy pisać trzecią książkę, której wydanie zaplanowano na maj 2013 roku.

Pierwsza od sześciu lat powieść Hosseiniego jest na razie w surowej formie i nosi tytuł „And the Mountains Echoed” (z ang. „I góry rozbrzmiały echem”). Pisarz nie chciał ujawnić, gdzie rozgrywa się akcja książki, ale zapowiedział, że będzie to wielopokoleniowa saga rodzina koncentrująca się na relacjach pomiędzy rodzeństwem i sposobach, w jakie bracia i siostry okazują sobie miłość, ranią się, zdradzają, oddają honor i poświęcają się dla siebie.

Jak wynika z wywiadu udzielonego przez Hosseiniego dziennikowi „The Guardian”, autor liczy, że nowa powieść pomoże mu zbudować pomost pomiędzy Afganistanem a światem zachodu.

„Na zachodzie nadal pokutują mity o Afganistanie, jak ten, że kraj utknął w XII wieku. Pojawia się też element romantyzmu, tak samo jak twierdzenie, że Afgańczycy nienawidzą zachodu” – powiedział Hosseini. „Ludzie tam mają oczywiście pretensje z powodu nocnych najazdów i ofiar wśród cywilów. To prawda też, że nie lubią oddziałów wojskowych przebywających na ich ziemi, ale zrobili kalkulacje i przesądzili, że jest ku temu słuszny powód. Nie uważają tego za okupację.”

Hosseini to bodaj najpopularniejszy pisarz na świecie pochodzący z Afgniastanu. Dwie dotychczas napisane przez niego powieści ? „Chłopiec z latawcem” oraz „Tysiąc wspaniałych słońc” ? zostały opublikowane w 70 krajach, gdzie sprzedały się w nakładzie ponad 38 milionów egzemplarzy. Oprócz działalności literackiej, Hosseini, z zawodu psycholog, pracuje obecnie jako Wysłannik Dobrej Woli dla Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców, zapewniając pomoc humanitarną mieszkańcom Afganistanu.

Fot. summerspot/Flickr

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy