Ken Follett nie uwierzył swojej konsultantce, dlatego w powieści „Nigdy” to nie Rosja może doprowadzić do wybuchu wojny nuklearnej

9 marca 2022

Ken Follett w swojej najnowszej powieści „Nigdy” opisał świat, który staje na krawędzi wojny nuklearnej. Konflikt eskaluje między Chinami a Stanami Zjednoczonymi. Brytyjski pisarz przyznaje, że konsultantka poradziła mu umieścić w centrum wydarzeń nie Chiny, lecz Rosję. Follett jednak nie uwierzył, że ten kraj stanowi zagrożenie.

Pracując nad każdą ze swoich powieści, Follett prowadzi szczegółowe badania i konsultuje się ze specjalistami w danej dziedzinie. Jego najnowsza powieść, „Nigdy”, rozgrywa się współcześnie, a jej tematem jest zupełnie realne zagrożenie wybuchu trzeciej wojny światowej i nuklearnej zagłady. Przygotowując się do pracy nad książką, pisarz zaczął spotykać się z ludźmi, którzy znajdują się lub znajdowali na szczytach władzy i podejmowali decyzje mogące zaważyć na losach narodów. Prosił ich o zidentyfikowanie współczesnych punktów zapalnych. Gdyby jednej z otrzymanych rad posłuchał, jego powieść okazałaby się wręcz prorocza.

„Zanim zacząłem pisać tę książkę, zapytałem Catherine Ashton, byłą wysoką przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, gdzie znajduje się największe zagrożenie na świecie. Odpowiedziała: „Rosja”, a ja jej nie uwierzyłem, myśląc, że Rosja nie jest już wojowniczym narodem próbującym podbić świat. Napisałem więc historię o konflikcie z Chinami” – przyznał Follett w wywiadzie dla „Deutsche Welle”.

Ta różnica nie powoduje, że powieść „Nigdy” traci na aktualności. Jak przyznaje sam autor, historia konfliktu i jego eskalacji jest „zasadniczo taka sama”. W przypadku ataku Rosji na Ukrainę Ken Follett ma nadzieje, że sprawy pójdą w dobrym kierunku i walka zwolni.

„Rosjanie nigdzie się nie wybierają, bez względu na to, jak źle im idzie, nie zamierzają opuścić Ukrainy. Będzie jak z Amerykanami w Wietnamie, to będzie katastrofa, ale myślę, że nie będą mogli się wycofać. Jedyne, na co możemy liczyć, to że dojdzie do deeskalacji i że walki nie rozprzestrzenią się na sąsiednie kraje: Polskę, Węgry, Mołdawię” – powiedział pisarz.

W Polsce powieść „Nigdy” opublikowano nakładem Wydawnictwa Albatros.

[am]
fot. Peter Ritson


Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy