Ken Follett kończy historię o katedrze w Kingsbridge? Piąty tom sagi zapowiedziany na wrzesień 2023 roku

20 stycznia 2023

Brytyjski pisarz Ken Follett zapowiada piątą odsłonę swojej historycznej sagi o katedrze w Kingsbridge. Światowa premiera powieści zatytułowanej „The Armor of Light” (z ang. „Zbroja światła”) planowana jest na wrzesień 2023 roku. Czy to będzie ostatnia część serii?

Sam pisarz nie udziela jednoznacznej odpowiedzi. Na swoich profilach w mediach społecznościowych książkę reklamuje słowami: „Na ulicach Kingsbridge trwa rewolucja. Ale czy to świt nowej ery czy koniec ery?”. Agencja prasowa The Associated Press wprost jednak podaje, że „Ken Follett jest gotów, by zakończyć swoją epicką kronikę zachodniej cywilizacji”. Z kolei cytowany przez „The Bookseller” Jeremy Trevathan, dyrektor generalny wydawnictwa Pan Macmillan, które posiada prawa do sprzedaży powieści w Wielkiej Brytanii i Wspólnocie Narodów, skomentował, że piąta powieść o Kingsbridge „uzupełnia szerszy ośmiotomowy cykl” Folletta, wliczając trzy tomy trylogii „Stulecie”, w którym autor po mistrzowsku opisuje ostatnie tysiąclecie. Faktycznie, jeśli uwzględnimy „The Armor of Light”, to wszystkie najważniejsze epoki będą już przedstawione.

Akcja zapowiadanej książki ma się rozgrywać na przełomie XVIII i XIX wieku, na początku rewolucji przemysłowej, i skoncentruje się na konfliktach między Wielką Brytanią a Francją. Wynalezienie Przędzącej Jenny, jak nazwano pierwszą mechaniczną przędzarkę, zwiastowało nową erę w produkcji i przemyśle, która w ciągu jednego pokolenia zmieniła życie ludzi pod niemal każdą szerokością geograficzną. Targany niepokojami świat walczy o kontrolę nad tym nowym porządkiem, a w tle rozgrywają się historie zwykłych ludzi. Mąż pewnej matki ginie w wypadku przy pracy z powodu zaniedbania, młoda kobieta walczy o zdobycie środków na swoją szkołę dla zubożałych dzieci, pełen dobrych chęci młody mężczyzna nieoczekiwanie dziedziczy upadający interes, inny człowiek bezwzględnie chroni swoje bogactwo, nie licząc się z kosztami, a tymczasem z Francji dobiegają okrzyki wojenne, gdy Napoleon odsłania plan zostania cesarzem świata.

Fale zmian odbijają się rykoszetem na życiu bohaterów. Wezmą oni udział w zamieszkach chlebowych, strajkach i brutalnym oporze przeciwko przymusowej rekrutacji do wojska. Brytyjski parlament odpowie na protesty nowymi przepisami, które czynią przestępstwem jakąkolwiek krytykę rządu. Sytuację spotęguje trwająca 23 lata wojna między Wielką Brytanią a Francją – wojna, która osiąga punkt kulminacyjny w bitwie pod Waterloo. Follett jak zawsze uwypukli rolę kobiet zarówno w czasie pokoju, jak i wojny.

„Jestem zafascynowany tym, jak ludzie walczyli o wolność – i wygrali” – napisał w oświadczeniu pisarz. „Większość moich opowieści tego właśnie dotyczy. Kwestią leżącą u podstaw 'Zbroi światła’ jest wolność słowa” – dodał.

Powieść „The Armor of Light” ukaże się na całym świecie 26 września. Sprzedano już prawa do 19 tłumaczeń. W Polsce książka wyjdzie tradycyjnie nakładem Wydawnictwa Albatros.

„The Armor of Light” to piąta część sagi historycznej zapoczątkowanej „Filarami Ziemi”. Dotychczasowe tomy, włącznie z trylogią „Stulecie”, sprzedały się na świecie w nakładzie ponad 76 milionów egzemplarzy.

[am]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy