Kelly Clarkson kupiła pierścionek Jane Austen. Nie może go jednak wywieźć z UK

6 sierpnia 2013

Kelly Clarkson i pierścionek Jane Austen
Brytyjski minister kultury Ed Vaizey wstrzymał do 30 września eksport pierścionka należącego niegdyś do Jane Austen, który zakupiła w zeszłym roku na aukcji amerykańska piosenkarka Kelly Clarkson z nadzieją wywiezienia go do siebie do USA. Władze Wielkiej Brytanii liczą, że do tego czasu znajdzie się ktoś, kto odkupi pierścionek i zatrzyma go w kraju.

Po śmierci pisarki w 1817 roku należący do niej złoty pierścionek wysadzany turkusem przekazywany był z rąk do rąk członkom rodziny aż do 2012 roku, kiedy to zdecydowano się wystawić go na aukcję w londyńskim Sotheby?s. Podczas licytacji najwyższą kwotę (ponad 150 tysięcy funtów) zaoferowała amerykańska gwiazda pop Kelly Clarkson. Piosenkarka zakupiła też pierwsze wydanie ?Perswazji?.

Z racji tego, że Austen prowadziła skromny tryb życia i zmarła stosunkowo młodo, pamiątki z nią związane są niezwykle rzadkie, dlatego władze robią, co mogą, aby przedmioty związane z jedną z najsłynniejszych brytyjskich pisarek pozostały na terenie kraju. Powszechnie stosowaną metodą jest tymczasowe wstrzymanie eksportu dzieł sztuki lub przedmiotów uważanych za narodowe skarby, aby dać czas lokalnym nabywcom na ich odzyskanie.

fot. pierścionka: Sotheby’s

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy