banner ad

Keith Richards otrzymał Nagrodę Mailera

11 listopada 2011

keith-richards-nagroda-mailera
Gitarzysta The Rolling Stones otrzymał Nagrodę Normana Mailera za „Wybitną Biografię”. Nagrodę wręczył mu były prezydent Stanów Zjednoczonych, Bill Clinton.

W przyciemnionych okularach, z długą apaszką na szyi, czerwoną opaską na włosach Richards wyróżniał się pośród przyodzianych w garnitury i eleganckie suknie osób zebranych w ekskluzywnym hotelu Mandarin na Manhattanie. Odbierając nagrodę zaśmiał się, zaklął, po czym wytłumaczył, że skoro pisze (piosenki) od 16 roku życia to właściwie jego obecność na wydarzeniu literackim nie jest pomyłką.

Wręczający nagrodę Bill Clinton powiedział Richardsowi, że jego zmarła przed kilkoma dniami 92-letnia teściowa była wielką fanką Rolling Stones:
„Masz pojęcie jak to jest mieć u siebie w domu 92-letnią groupie, kobietę, która żyje i oddycha dla Rolling Stones?” Prezydent wspomniał o koncercie Stonesów sprzed kilku lat w Beacon Theater, słynnym show, udokumentowanym na filmie Martina Scorsese „W blasku świateł”. Ponoć teściowa prezydenta przybyła na koncert wcześniej i ustawiła się w odpowiednim miejscu, po to, żeby zobaczyć Richardsa i „żeby zemdleć”.

Kiedy teściowa Clintona przeczytała biografię Richardsa, córka (Sekretarz Stanu Hillary Clinton) zapytała ją: „I co o tym myślisz?”, ta odpowiedziała: „Zawsze lubiłam takich niegrzecznych chłopców”.

Autobiografia Richardsa zatytułowana „Życie” bije na świecie rekordy popularności. W książce gitarzysta opowiada o drodze, jaką przeszedł z ubogiego podlondyńskiego Dartford na szczyt światowego showbiznesu, stając się ikoną muzyki rockowej. Przez cztery dekady zachowywał się jak prawdziwy rockman ? mówił i robił co chciał, nie stronił od kobiet i niszczących nałogów. W końcu sam zdecydował się przedstawić historię swojego życia – graniczące z obsesją słuchanie płyt Chucka Berry’ego i Muddy’ego Watersa, pierwsze sukcesy The Rolling Stones, nalot brygady antynarkotykowej na dom w Redlands czy późniejsza seria konfrontacji z nerwowym establishmentem, która na zawsze przypieczętowała jego wizerunek jako wyjętego spod prawa bohatera ludu. Richards w bardzo szczery sposób pisze również o kłótni i pojednaniu z Mickiem Jaggerem.

Dwa dni temu „Życie” miało swoją premierę na polskim rynku. Autobiografia ukazała się nakładem Wydawnictwa Albatros. (więcej o książce)

Nagroda Mailera nie jest pierwszym wyróżnieniem przyznanym Richardsowi za jego wspomnienia. We wrześniu magazyn GQ przyznał mu „Men Of The Year Awards” i okrzyknął najlepszym pisarzem roku.

W tym roku Nagrody Mailera wręczono po raz trzeci. Oprócz rockmana nagrodę odebrali również Elie Wiesel (za całokształt twórczości), Arundhati Roy i Gay Talese.

Nagrody Mailera przyznawane są od 2008 roku najlepszym literatom przez Centrum Normana Mailera – instytut szkolący pisarzy i dziennikarzy, założony przez krewnych zmarłego w 2007 pisarza. Do tej pory wśród laureatów znaleźli się m.in. nobliści Orhan Pamuk i Toni Morrison oraz założyciel magazynu Rolling Stone Jann Wenner.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy