banner ad

Keith Richards ma karę za nieoddane od 50 lat książki do biblioteki

22 maja 2013

Keith Richards nie oddał książek do biblioteki
W wywiadzie udzielonym z okazji odbywającej się właśnie rocznicowej trasy koncertowej The Rolling Stones „50 & Counting? Keith Richards zszedł na temat literatury i przyznał, że wciąż nie rozliczył się z kary za książki, które jako nastolatek wypożyczył w lokalnej bibliotece publicznej w Dartford, i do dzisiaj ich nie oddał.

Podczas gdy z całego świata spływają doniesienia o uczciwych czytelnikach, którzy zwrócili swoim bibliotekom książki wypożyczane w trakcie okupacji bądź ocalone przed nazistowskimi stosami, słynny rock?n?rollowiec może pochwalić się zgoła czymś innym.

„Wciąż mam zaległe grzywny sprzed około 50 lat. Muszą być teraz astronomiczne” ? wyznał Keith, a dziennikarze brytyjskiego „The Mirror” wzięli się za wyliczanie ? 15 pensów dziennie plus odsetki dają kwotę około 3 tysięcy funtów od książki. Chociaż dla gitarzysty The Rolling Stones, którego majątek szacuje się na około 175 milionów funtów, taki wydatek nie byłby w ogóle odczuwalny, skontaktowano się z biblioteką w Dartford, aby potwierdzić wielkość kary. Przedstawicielka placówki stwierdziła jednak, że ustalenie dokładnej kwoty nastręczałoby pewnych trudności: „Musielibyśmy sprawdzić archiwa. Zazwyczaj największe kary, jakie wystawiamy, to około 100 funtów”.

Pomimo swego zapominalstwa Keith znany jest z zamiłowania do literatury. „Czytam bardzo dużo książek. Jestem zapalonym czytelnikiem. Czytam wszystko, a jeśli mi się nie podoba, biorę kolejną książkę” ? wyznał w swojej autobiografii „Życie”, a potwierdzeniem tych słów może być imponująca biblioteczka, którą posiada w swoim domu w Connecticut.

Ale Keith ceni sobie również biblioteki publiczne. W tym samym wywiadzie, w którym przyznał się do nieuregulowanej grzywny, powiedział, że w młodości biblioteka „to było jedyne miejsce, gdzie mogłem przestrzegać takich praw, jak cisza. Tam miałem możliwość dowiedzieć się rzeczy, którymi byłem zainteresowany”.

fot. Thore Siebrands

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy