Keanu Reeves wydał niekonwencjonalny zbiór poezji o cieniach

14 kwietnia 2016

keanu-wydal-ksiazke-1
Keanu Reeves daje się poznać od literackiej strony. Aktor nie idzie jednak konwencjonalną drogą swoich popularnych kolegów oraz koleżanek z Hollywood i nie wydaje autobiografii, książki kucharskiej ani wywiadu rzeki, lecz osobliwy zbiór krótkich form poetyckich.

W zasadzie można powiedzieć, że książce zatytułowanej „Cienie” bliżej jest do artbooka niż typowego tomiku wierszy. 96-stronicowa publikacja traktuje o „realnej i symbolicznej naturze cienia jako obrazu i figury mowy”.

keanu-wydal-ksiazke-2

Książka zawiera 54 artystyczne zdjęcia wykonane przez artystkę Alexandrę Grant. W rolę modela wcielił się sam Keanu. Z fotografiami korespondują krótkie formy poetyckie (ni to wiersze, ni to zdania) napisane przez aktora.

keanu-wydal-ksiazke-3

Inspiracją do wydania książki były słowa z powieści Malcolma Lowry?ego „Pod wulkanem”, które se?ora Gregoria wypowiada do konsula: „Nie mam domu, mam tylko cień. Ale jeżeli kiedykolwiek zatęskni pan za cieniem, mój cień będzie czekał na pana”.

keanu-wydal-ksiazke-4

Z propozycją wydania książki wyszła Grant. Jest to już druga wspólna publikacja artystki i aktora znanego z takich filmów, jak „Moje własne Idaho”, „Adwokat diabła” czy „Matrix”. Wcześniej współpracowali przy stworzeniu książki obrazkowej dla dzieci „Oda do radości” (Keanu odpowiadał za tekst, a Alexandra ? za ilustracje).

keanu-wydal-ksiazke-5

Na załączonych zdjęciach możecie zobaczyć kilka przykładowych stron z książki Keanu Reevesa i Alexandry Grant. „Cienie” ukazały się nakładem niemieckiego wydawnictwa Steidl. Publikację można nabyć na stronie oficyny za kwotę 48 euro.

keanu-wydal-ksiazke-6

keanu-wydal-ksiazke-7

[am]
fot. Steidl

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy