Kazimierz Orłoś przekazał swoje archiwum literackie Bibliotece Narodowej

21 marca 2013


Kazimierz Orłoś przekazał w darze Bibliotece Narodowej swoje literackie archiwum. W 27 teczkach znajdują się rękopisy i maszynopisy książek wydawanych przed laty w paryskim Instytucie Literackim oraz publikowanych w krajowym drugim obiegu, a także warsztatowe wersje dokonań prozatorskich z ostatnich lat.

Dla wszystkich, którzy lubią zaglądać w zapiski znanych pisarzy, archiwa Orłosia stanowić będą nie lada atrakcję. W przekazanych teczkach znalazł się bowiem maszynopis słynnej „Cudownej meliny” z odręcznymi poprawkami autora oraz zeszyty z rękopisami opowiadań pochodzących z tomu „Między brzegami”. Do Biblioteki Narodowej trafiły również maszynopisy i rękopisy „Trzeciego kłamstwa”, „Pustyni Gobi”, „Przechowalni” i „Historii Cudownej meliny” oraz warsztatowe wersje zbioru opowiadań „Drewniane mosty” i powieści „Letnik z mierzei” (patrz zdjęcie załączone do newsa).

Do deponowanego zbioru pisarz dołączył maszynopisy artykułów i felietonów oraz wystąpień publicznych, a także maszynopisy słuchowisk radiowych i tekstów pisanych dla teatru i filmu. Niewątpliwą ozdobą kolekcji jest z pewnością maszynopis niepublikowanej dotychczas noweli „Dobre życie”, którą emitowało niegdyś Radio Wolna Europa.

Archiwum literackie Kazimierza Orłosia inicjuje projekt „Kolekcja polskiej literatury współczesnej”, w ramach którego Biblioteka Narodowa zamierza zgromadzić unikatowy zbiór rękopisów wybitnych żyjących pisarzy polskich. Kolekcja ma obejmować dokonania twórców różnych generacji i różnych nurtów literatury współczesnej. Celem projektu jest nie tylko zachowanie rękopisów dla przyszłych pokoleń, ale również promocja czytelnictwa i współczesnej polskiej literatury poprzez zwrócenie uwagi na wyjątkowe znaczenie dorobku polskich pisarzy w kulturze.

Na zdjęciach poniżej możecie zobaczyć część zbiorów przekazanych przez Kazimierza Orłosia Bibliotece Narodowej:

Zeszyty z rękopisami opowiadań

Rękopis i maszynopis niepublikowanej noweli „Dobre życie”

Maszynopis „Cudownej meliny” (1973 r.) z odręcznymi poprawkami autora

fot. Biblioteka Narodowa

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy