Karakter i Dwie Siostry z nagrodami edytorskimi dla najlepiej wydanych książek
Poznaliśmy laureatów tegorocznych nagród edytorskich przyznawanych wydawcom najlepiej opublikowanych książek. Pióro Fredy trafiło do oficyny Karakter za książkę „Z rzeczy pierwszych” autorstwa Eliota Weinbergera, w przekładzie Mikołaja Denderskiego i z projektem graficznym Przemka Dębowskiego. Natomiast Dobre Strony otrzymało wydawnictwo Dwie Siostry za książkę „Turonie, żandary, herody” z tekstem i ilustracjami Anny Kaźmierak.
Wręczenie Pióra Fredry i Dobrych Stron co roku odbywa się podczas grudniowych Wrocławskich Targów Dobrych Książek. Choć targi – ze względu na pandemię – musiały zostać odwołane, tegoroczna edycja konkursu odbyła się, a nagrody zostały przyznane online. Oba zwycięskie wydawnictwa otrzymają pamiątkowe statuetki oraz po 20 tysięcy złotych. Pieniądze, zgodnie z regulaminem konkursu, trzeba przeznaczyć na wydanie kolejnej książki.
Pióro Fredry 2020 otrzymało – już drugi rok z rzędu – wydawnictwo Karakter. Tym razem uhonorowana została książka „Z rzeczy pierwszych” autorstwa Eliota Weinbergera, w tłumaczeniu Mikołaja Denderskiego. Jury doceniło wykonany przez Przemka Dębowskiego projekt graficzny, który był „bardzo bliski doskonałości”. Jak uzasadniała przewodnicząca kapituły, Anita Wincencjusz-Patyna, wyróżniona książka „wciąga czytelnika w wielopoziomową, trójstronną grę pomiędzy okładką, obwolutą i borghesowskim światem tekstu Weinbergera. Autorowi projektu graficznego udało się stworzyć mariaż spraw trudnych, a czasem nawet sprzecznych: precyzji i tajemnicy, subtelności i ryzyka, klasyki i eksperymentu. Decyzja jury była jednogłośna”.
Nagroda Edytorska Dobre Stony wyróżnia z kolei najpiękniej wydane książki dla dzieci. W tym roku laureatem zostało wydawnictwo Dwie Siostry za książkę „Turonie, żandary, herody” z tekstem i ilustracjami Anny Kaźmierak. Jury, jak usłyszeliśmy w odczytanym werdykcie, nagrodziło tę publikację „za autentyczną energię, którą książka wręcz kipi, emitując własne kolory (ze skali Pantone). Już sama oprawa angażuje odbiorcę w intrygującą, niebanalną współpracę z autorką. Projekt oddaje fascynację folklorem i pokazuje, jak można tę fascynację przełożyć na wciągającą koncepcję książki aktywnościowej. Świeże i pomysłowe spojrzenie na turonie i spółkę!”
Ogłoszenie laureatów odbyło się w poniedziałek 14 grudnia w klubie Proza we Wrocławskim Domu Literatury, a transmisję z wydarzenia można było oglądać na Facebooku.
[am]
fot. Andrzej Solnica/Wrocławski Dom Literatury
Kategoria: newsy