Karakter i Dwie Siostry z nagrodami edytorskimi dla najlepiej wydanych książek

14 grudnia 2020

Poznaliśmy laureatów tegorocznych nagród edytorskich przyznawanych wydawcom najlepiej opublikowanych książek. Pióro Fredy trafiło do oficyny Karakter za książkę „Z rzeczy pierwszych” autorstwa Eliota Weinbergera, w przekładzie Mikołaja Denderskiego i z projektem graficznym Przemka Dębowskiego. Natomiast Dobre Strony otrzymało wydawnictwo Dwie Siostry za książkę „Turonie, żandary, herody” z tekstem i ilustracjami Anny Kaźmierak.

Wręczenie Pióra Fredry i Dobrych Stron co roku odbywa się podczas grudniowych Wrocławskich Targów Dobrych Książek. Choć targi – ze względu na pandemię – musiały zostać odwołane, tegoroczna edycja konkursu odbyła się, a nagrody zostały przyznane online. Oba zwycięskie wydawnictwa otrzymają pamiątkowe statuetki oraz po 20 tysięcy złotych. Pieniądze, zgodnie z regulaminem konkursu, trzeba przeznaczyć na wydanie kolejnej książki.

Pióro Fredry 2020 otrzymało – już drugi rok z rzędu – wydawnictwo Karakter. Tym razem uhonorowana została książka „Z rzeczy pierwszych” autorstwa Eliota Weinbergera, w tłumaczeniu Mikołaja Denderskiego. Jury doceniło wykonany przez Przemka Dębowskiego projekt graficzny, który był „bardzo bliski doskonałości”. Jak uzasadniała przewodnicząca kapituły, Anita Wincencjusz-Patyna, wyróżniona książka „wciąga czytelnika w wielopoziomową, trójstronną grę pomiędzy okładką, obwolutą i borghesowskim światem tekstu Weinbergera. Autorowi projektu graficznego udało się stworzyć mariaż spraw trudnych, a czasem nawet sprzecznych: precyzji i tajemnicy, subtelności i ryzyka, klasyki i eksperymentu. Decyzja jury była jednogłośna”.

Nagroda Edytorska Dobre Stony wyróżnia z kolei najpiękniej wydane książki dla dzieci. W tym roku laureatem zostało wydawnictwo Dwie Siostry za książkę „Turonie, żandary, herody” z tekstem i ilustracjami Anny Kaźmierak. Jury, jak usłyszeliśmy w odczytanym werdykcie, nagrodziło tę publikację „za autentyczną energię, którą książka wręcz kipi, emitując własne kolory (ze skali Pantone). Już sama oprawa angażuje odbiorcę w intrygującą, niebanalną współpracę z autorką. Projekt oddaje fascynację folklorem i pokazuje, jak można tę fascynację przełożyć na wciągającą koncepcję książki aktywnościowej. Świeże i pomysłowe spojrzenie na turonie i spółkę!”

Ogłoszenie laureatów odbyło się w poniedziałek 14 grudnia w klubie Proza we Wrocławskim Domu Literatury, a transmisję z wydarzenia można było oglądać na Facebooku.

[am]
fot. Andrzej Solnica/Wrocławski Dom Literatury

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy