Kanadyjscy naukowcy przekonują: audiobooki pozwalają kierowcom lepiej skupić się podczas długiej, monotonnej trasy

2 lutego 2018


Słuchanie audiobooków w trakcie jazdy samochodem może pomóc w zachowaniu koncentracji podczas długich podróży lub monotonnych dojazdów do pracy. Tak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Guelph (Kanada).

Profesor psychologii Lana Trick, wraz z dwoma współpracownikami, postanowiła sprawdzić, co mogłoby uchronić prowadzących samochody przed wypadkami. Jak podaje, 40 procent kolizji przypisuje się rozproszeniu uwagi kierowców. Podczas gdy większość naukowców bada zgubne efekty braku skupienia podczas jazdy, kanadyjska profesor postanowiła przyjrzeć się „dobrym rozpraszaczom”. Dlaczego?

Otóż problemem podczas jazdy jest obciążenie mózgu. Zbyt mała stymulacja ? określana mianem niedociążenia psychicznego ? może być tak samo niebezpieczna jak przeciążenie psychiczne. „Natura nie znosi próżni” ? wyjaśnia profesor Trick. „Jeśli twój mózg nie pracuje, możesz zasnąć albo twoje myśli zaczną błądzić lub szukać innego sposobu, aby się rozproszyć, na przykład chwytając za telefon komórkowy”. Kluczowe więc jest znalezienie takiego złotego środka, aby być tylko trochę rozproszonym, co przełoży się na lepsze wyniki u kierowców. I w tym pomocne okazały się audiobooki.

Naukowcy sprawdzili, w jaki sposób kierowcy reagują na różne warunki jazdy podczas słuchania audiobooka. Wybrali ostatni tom sagi o Harrym Potterze, bo jest to wciągająca historia, ale też niezbyt skomplikowana, więc nie angażuje odbiorcy za bardzo. Następnie zaproszono studentów do symulatora jazdy w specjalistycznym laboratorium, gdzie testuje się różne scenariusze zachowań na drodze. Uczestnicy eksperymentu korzystali z kabiny samochodu otoczonej ekranami ? aby doświadczenie przypominało jazdę autentycznym pojazdem, system wyposażony jest w wibracje i siłowe sprzężenie zwrotne. Jedna grupa prowadziła w ciszy, druga ? słuchając audiobooka. Z myślą o eksperymencie przygotowano drogi o różnorodnym natężeniu ruchu i krajobrazie.

Symulator, na którym przeprowadzano testy.

Naukowcy zastosowali standardowe miary wydajności jazdy, w tym czas reakcji hamowania na nagłe zagrożenia, prędkość i pozycję boczną. Ogólnie rzecz biorąc, badanie wykazało, że słuchanie audiobooka wywierało pozytywny wpływ, szczególnie na prostych drogach, gdy kierowcy są narażeni na psychiczne niedociążenie. W reakcji na zagrożenia hamowali szybciej.

Dużą korzyść odnosiły zwłaszcza osoby o podzielnej uwadze i takie, które posiadają mocną pamięć roboczą. „Były one najbardziej narażone podczas długich, monotonnych tras, a audiobook wydawał się im pomagać” ? mówi profesor Trick. Z kolei osoby, które nie potrafią wykonywać wielu zadań równocześnie, były trochę bardziej rozproszone, jeśli słuchały audiobooka podczas poruszania się po skomplikowanej trasie.

Inne ważne odkrycie dotyczy standardowego odchylenia pozycji bocznej, co oznacza, jak bardzo samochód porusza się od jednej strony pasa do drugiej. Czasami ci, którzy słuchali audiobooka, wykazywali większe zróżnicowanie odchylenia. „Kiedy ludzie są podekscytowani, mają tendencję do nieco większych przesunięć” ? powiedziała profesor. Oznacza to, że kierowcy w jakimś stopniu przeżywali emocjonujące chwile, słuchając audiobooka.

Zdaniem profesor Trick odkrycie może być szczególnie przydatne dla osób, które codziennie jeżdżą na tych samych, dalekich trasach. Teraz chciałaby sprawdzić, czy słuchanie różnego rodzaju audiobooków może mieć inny wpływ na wydajność kierowców.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie „Accident Analysis and Prevention” (z ang. „Analiza wypadków i prewencja”).

[am]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy