Kanadyjscy autorzy i autorki książek rozbiorą się do kalendarza

25 lutego 2013


Yann Martel oraz 11 innych pisarzy i pisarek kanadyjskich rozbiorą się do zapowiadanego na 2014 rok kalendarza. Wszystko po to, aby pokazać światu, jak ekscytująca, zabawna i seksowna może być kanadyjska literatura.

Inicjatorkami przedsięwzięcia pod nazwą ?Bare It For Books? (z ang. ?Obnaż to dla książek?) są Amanda Leduc i Allegra Young. Pierwsza jest kanadyjską autorką powieści, druga producentką muzyki klasycznej. Na pomysł kampanii wpadły w trakcie ożywionej wymiany zdań na Twitterze. „Kanada posiada wspaniałą kulturę literacką i świetną renomę na literackiej scenie, ale zbyt często tej samej literaturze przypina się łatkę ciężkiej i nudnej” ? piszą o swoim projekcie.

Do udziału w kampanii postanowiły zaprosić 12 wybitnych kanadyjskich autorek i autorów, którzy w eleganckich, niemal nagich pozach pokażą całemu światu bardziej seksowną i zabawną stronę tamtejszej literatury. Z całej dwunastki najbardziej znany jest Yann Martel, ale towarzyszyć mu będą równie przystojni pisarze i piękne pisarki, m.in. Trevor Cole, Angie Abdou, Yasuko Thanh, Dave Bidnini i Saleema Nawaz.

„Chcemy podnieść świadomość o naszych autorach i wkładzie, jaki wnieśli w krajobraz kanadyjskiej literatury” ? piszą pomysłodawczynie na stronie serwisu crowdfundingowego Indiegogo, gdzie zbierane są pieniądze na druk kalendarza. Obie panie wierzą, że „seksowna” kampania zachęci ludzi do czytania i rozmawiania o książkach.

Kalendarz powinien trafić do sprzedaży w październiku 2013 roku. Wpływy z jego publikacji zostaną przeznaczone na rzecz kanadyjskiego oddziału PEN Clubu, organizacji broniącej wolności wypowiedzi pisarzy na całym świecie.

Na zdjęciu załączonym do newsa pomysłodawczynie projektu Amanda Leduc i Allegra Young.

fot. Shelagh Howard

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy