Kanadyjczycy odnajdują w całym kraju egzemplarze powieści „Grace i Grace” Margaret Atwood z listem od autorki

2 października 2017


W związku z premierą miniserialu „Grace i Grace”, nakręconego na podstawie powieści Margaret Atwood o tym samym tytule, w rodzinnym kraju autorki zorganizowano okolicznościową akcję. W miastach w całej Kanadzie ukryto ponad 70 egzemplarzy książki, do każdego dołączony był krótki list od autorki.

Margaret Atwood to duma narodowa Kanady i najważniejsza żyjąca pisarka z tego kraju obok Alice Munro. Nic więc dziwnego, że premierę serialu postanowiono uczcić w oryginalny sposób, obdarowując ludzi książkami. Za zorganizowanie akcji odpowiedzialna jest działająca na całym świecie organizacja charytatywna Book Fairies, czyli Książkowe Wróżki, specjalizująca się w niekonwencjonalnym rozdawaniu lektur. To właśnie Książkowe Wróżki kilka miesięcy temu wspólnie z Emmą Watson ukryły na ulicach Paryża 100 egzemplarzy „Opowieści podręcznej”.

Tym razem w kampanię rozdawania książek zaangażowano łącznie dwadzieścia osób, w tym Kerra Logana i Rebeccę Liddiard, czyli aktorów wcielających się w nowej ekranizacji powieści w Jamesa McDermotta i Mary Whitney. Podczas pobytu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto skorzystali oni z wolnej chwili, aby ukryć w kilku miejscach kopie książki.

Czytelnikom, którzy chcieli odnaleźć egzemplarze „Grace i Grace” z listem od autorki, musiały wystarczyć zdjęcia umieszczone na profilu Książkowych Wróżek, częstokroć nieujawniające zbyt wielu szczegółów na temat lokalizacji. Część książek już znalazła nowych właścicieli. Jednej z czytelniczek udało się natrafić na powieść przewiązaną wstążką w dniu swoich urodzin. Lepszego prezentu chyba nikt nie mógł jej zrobić.

Opublikowana w 1996 roku powieść inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami i opowiada historię Grace Marks, młodej, ubogiej irlandzkiej imigrantki pracującej w Górnej Kanadzie jako służąca. W 1843 roku Grace, wraz ze stajennym Jamesem McDermottem, zostaje oskarżona i skazana w głośnej sprawie za morderstwo swojego pracodawcy Thomasa Kinneara i jego gospodyni Nancy Montgomery. James zostaje powieszony, a Grace, ze względów humanitarnych, karę śmierci zamieniono na dożywocie.

Ponad trzydzieści lat, aż do uniewinnienia, kobieta spędziła w domu dla obłąkanych, a następnie w więzieniu. Do dziś nie jest jasne, czy była cyniczną, pozbawioną ludzkich uczuć zbrodniarką, czy też zastraszoną, niewinną ofiarą, zmuszoną do popełnienia potwornego czynu przez wspólnika psychopatę.

Za scenariusz i produkcję sześcioodcinkowego miniserialu odpowiada Sarah Polley („Take This Waltz”, „Daleko od niej”), zaś jego reżyserką jest Mary Harron („American Psycho”, „Strzelałam do Warhola”). W rolach głównych występują: Sarah Gadon, Kerr Logan, Paul Gross i Anna Paquin. Produkcja miała już swoją premierę w Kanadzie na antenie CBC. 3 listopada 2017 roku serial będzie dostępny globalnie w serwisie Netflix. Na 26 października wydawnictwo Prószyński i S-ka szykuje wznowienie powieści Margaret Atwood w filmowej okładce.

[am]
źródło: CBC

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy