Już 9 maja poznamy nominowanych do Nagrody Literackiej Gdynia 2018

3 maja 2018


Organizatorzy Nagrody Literackiej Gdynia informują, że nominowanych do 13. edycji tego prestiżowego wyróżnienia poznamy nieco wcześniej niż w poprzednich latach. Każdego roku nazwiska i tytuły książek ujawniane były podczas targów książki w Warszawie, tym razem nominacje ogłoszone zostaną już 9 maja.

Do gdyńskich Kostek Literackich zgłoszono w tym roku 426 tytułów, w tym 64 w kategorii „eseistyka”, 189 w kategorii „poezja”, 115 książek prozatorskich i 58 przekładów. Spośród nadesłanych zgłoszeń członkowie kapituły wybiorą dwadzieścia najlepszych książek wydanych w 2017 roku, po pięć w każdej z czterech kategorii.

Kapitule Nagrody Literackiej Gdynia przewodniczy prof. Agata Bielik-Robson. Nominacje po raz pierwszy ogłoszone zostaną w reprezentacyjnym pałacu Królewskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, zwanym także Pałacem Staszica. Pałac położony jest u zbiegu Krakowskiego Przedmieścia i Nowego Światu w Warszawie.

Nagroda Literacka Gdynia została powołana do życia w 2006 roku przez Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka. Ma ona honorować wyjątkowe osiągnięcia żyjących polskich twórców. Jest wręczana rokrocznie autorom najlepszych książek wydanych w poprzednim roku. Początkowo gdyńskie Kostki Literackie przyznawane były równorzędnie poetom, prozaikom i eseistom. W 2014 roku doszła nowa nagradzana kategoria, jaką jest przekład na język polski. Do tej pory wyróżnienie odebrali już tacy uznani twórcy, jak Wiesław Myśliwski, Andrzej Stasiuk, Marcin Świetlicki, Stefan Chwin, Jerzy Pilch, Justyna Bargielska, Michał Witkowski, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki i Magdalena Tulli.

fot. Wojtek Rojek

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: newsy