banner ad

Julian Barnes zdobywcą Man Booker Prize 2011!

19 października 2011

barnes-nagroda-bookera
Julian Barnes otrzymał Nagrodę Bookera za swoją powieść „The Sense of an Ending”. 65-letni pisarz był faworytem bukmacherów do zwycięstwa.

„The Sense of an Ending”, najkrótsza z sześciu nominowanych książek, to 160-stronicowa opowieść o dziecięcej przyjaźni i niedoskonałości ludzkiej pamięci. Narratorem jest mężczyzna w średnim wieku, Tony Webster, który rozmyśla o drogach życiowych, jakie wybrał on i jego jego przyjaciele z młodości. Tony odkrywa, że jego wspomnienia nie są tak wiarygodne, jak mu się wydawało.

Przewodnicząca jury, Dame Stella Rimington, powiedziała: „Książka, chociaż krótka, jest niesamowicie wypełniona treścią. Nie można przyswoić jej w całości podczas pierwszego czytania.”

Barnes był wcześniej trzykrotnie nominowany do Man Booker Prize. W 1984 za „Papugę Flauberta”, w 1998 za „Anglię, Anglię” oraz w 2005 za „Arthura & George’a”.

W swoim przemówieniu powiedział – powołując się na żart Jorge Louisa Borgesa – że czasami zastanawiał się, czy przypadkiem pewne siły nie działają przeciwko niemu, aby uniemożliwić mu zwycięstwo.

Przy okazji pochwalił projektanta oprawy graficznej powieści, mówiąc: „Jeżeli fizyczna książka, jak zaczęliśmy ją nazywać, ma być wyzwaniem dla ebooka, musi wyglądać jak coś wartego kupna i zachowania.”

Barnes otrzymał czek w wysokości 50 tysięcy funtów. Wręczenie nagrody odbyło się dzisiejszego wieczora w londyńskim Guildhall.

Man Booker Prize to najważniejsza nagroda literacka w Wielkiej Brytanii. Przyznawana jest za najlepszą powieść roku wydaną w języku angielskim. Wśród nagrodzonych są m.in. Iris Murdoch, William Golding, Graham Swift, J.M. Coetzee, Kingsley Amis i Margaret Atwood.

fot. Man Booker Prize

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: newsy