Józef Mackiewicz kolejnym pisarzem, który trafił na znaczek wyemitowany przez Pocztę Polską

31 marca 2022

Poczta Polska upamiętniła kolejnego wybitnego polskiego pisarza – Józefa Mackiewicza. Znaczek wprowadzony zostanie do obiegu w 120. rocznicę urodzin, czyli w piątek 1 kwietnia. Wpisuje się także w ustanowione przez Sejm obchody Roku Mackiewicza.

Uroczysta prezentacja znaczka miała miejsce w czwartek 31 marca w gmachu polskiego parlamentu podczas konferencji poświęconej twórczości i dorobkowi Józefa Mackiewicza, zorganizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej.

Na znaczku zaprezentowane jest historyczne zdjęcie pisarza z 1966 roku. Wzdłuż dolnej krawędzi umieszczono napis: „Polska” oraz nominał o wartości 30 groszy. Znaczek został wydany wraz z kopertą opatrzoną datownikiem. Jacek Konarzewski, autor projektu, umieścił na kopercie najsłynniejszą maksymę Mackiewicza – „tylko prawda jest ciekawa” – wraz z kolejnym jego zdjęciem z córką Haliną, które wykonano przed Ostrą Bramą w Wilnie w 1938 roku. Fotografia została pozyskana ze zbiorów rodzinnych twórcy.

„Józef Mackiewicz – człowiek legenda. Odważny patriota nie tylko w słowach, ale też i w czynach. Jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy i publicystów XX wieku, niewątpliwy autorytet, bojownik o prawdę, człowiek o niezwykłej biografii. Chcąc uczcić 120. rocznicę jego urodzin z wielką radością włączyliśmy się w obchody Roku Mackiewicza” – powiedział Wiesław Włodek, wiceprezes Poczty Polskiej, który odsłonił znaczek.

„Dla Poczty Polskiej to jedna z tych postaci w historii naszej ojczyzny, której zasługi oraz twórczość trzeba dawać za wzór postepowania najmłodszym pokoleniom naszych rodaków. Wierzę, że taką właśnie edukacyjną rolę pełni nasz najnowszy znaczek obiegowy” – dodał Włodek.

(kliknij w grafikę, żeby powiększyć)

Emisja znaczka wpisuje się w obchody ustanowionego przez Sejm RP Roku Józefa Mackiewicza. Bohater emisji filatelistycznej jest autorem m.in. powieści: „Droga donikąd”, „Nie trzeba głośno mówić” i „Kontra”. Poza niepodważalnym dorobkiem literackim ten ceniony pisarz i publicysta zapisał się w historii także jako żołnierz – ochotnik w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku. Jako kawalerzysta był ranny i dostał się do niewoli.

Do 1939 roku Mackiewicz pracował jako publicysta wileńskiego dziennika „Słowo”. W 1943 roku za zgodą polskich władz podziemnych był zaproszony do świadczenia o zbrodni katyńskiej po odkryciu przez Niemców grobów polskich oficerów, zamordowanych przez sowietów. Ujawnianiu prawdy o Katyniu poświecił całe życie. Po II wojnie światowej przebywał na emigracji w Londynie i Monachium, gdzie zmarł w 1985 roku.

Józef Mackiewicz jest jednym z tegorocznych patronów. Sejm RP ustanowił 2022 rok również rokiem Marii Konopnickiej, Józefa Wybickiego i romantyzmu polskiego. W ostatnich latach Poczta Polska korzysta z tej okazji, by przypomnieć honorowanych w ten sposób twórców. Na znaczki trafili już patroni z poprzednich lat: Leopold Tyrmand, Cyprian Kamil Norwid, Krzysztof Kamil Baczyński i Stanisław Lem.

[am]
fot. (1) Sejm RP/Twitter, Poczta Polska

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy