John Irving nie napisze już tak obszernej powieści, jak „Świat według Garpa” czy „Regulamin tłoczni win”

2 marca 2017


2 marca John Irving obchodzi 75. urodziny. Z tej okazji periodyk „Lufthansa Magazine” opublikował jubileuszowy wywiad z pisarzem, dzięki któremu możemy poznać jego najbliższe plany twórcze. Pomimo swojego wieku Irving wciąż pisze codziennie, jeśli nie jest w podróży, ale powinniśmy się nastawić, że jego nowe powieści nie będą już tak obszerne, jak „Świat według Garpa” czy „Regulamin tłoczni win”.

Jak sam przyznaje, na pisanie wciąż poświęca od ośmiu do dziewięciu godzin dziennie. Jest jednak coś, co spowolniło jego proces twórczy. Zupełnie zarzucił tworzenie na komputerze. „Nie chcę pracować nad powieścią dłużej niż trzy lata, zwłaszcza odkąd piszę ręcznie i nie używam już komputera” – powiedział. „Taki powolny proces jest dobry, jestem bardziej ostrożny i lepszym stylistą, kiedy piszę odręcznie”.

Aktualnie Irving kończy prace nad scenariuszem serialu dla HBO na podstawie powieści „Świat według Garpa”. Niebawem jednak poświęci się nowej powieści. W przywoływanej przez Der Mitteldeutsche Rundfunk wypowiedzi zapewnia, że pomysłów ma więcej, niż potrzebuje. Zdaje sobie sprawę ze swojego wieku i jeśli wszystko dobrze się ułoży, da swoim czytelnikom jeszcze dwie lub trzy powieści. „W takiej sytuacji lepiej więc wybrać naprawdę dobre pomysły” – mówi.

Ostatnią książką Johna Irvinga jest „Aleja Tajemnic” z 2015 roku.

[am]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy