banner ad

Joe Simon, twórca Kapitana Ameryka, nie żyje

19 grudnia 2011

Joe Simon, współtwórca Kapitana Ameryka nie żyje. Scenarzysta zmarł w środę w swoim domu na Manhattaanie. Miał 98 lat.

Podczas tzw. złotego wieku komiksu amerykańskiego (lata 30. i 40.) Simon stworzył lub przyczynił się do powstania kilkudziesięciu postaci, które trafiły do kanonu historyjek obrazkowych. To on stworzył m.in. Kapitana Marvela czy Sandamana – bohatera będącego inspiracją dla słynnej serii Neila Gaimana. Najbardziej jednak znany był ze stworzonej wraz z Jackiem Kirby (1917-1994) serii komiksów o Kapitanie Ameryka.

Muskularny bohater, zamaskowany, ubrany w czerwono-biało-niebieski strój z tarczą, która mogła równie dobrze służyć jako broń, Kapitan Ameryka pojawił się po raz pierwszy w grudniu 1940 roku (data na okładce pierwszego komiksu to marzec 1941). Było to na rok przed tym, zanim Stany Zjednoczone włączyły się do II Wojny Światowej. Na okładce bohater prawym sierpowym uderzał Adolfa Hitlera. Bo to właśnie przywódca III Rzeszy był bodźcem do rozpoczęcia serii.

„Dobre komiksy w tamtych czasach posiadały przebiegłych złoczyńców, zacząłem więc rozglądać się za idealnym czarnym charakterem” – pisał w swojej autobiografii Simon. „Pomyślałem sobie, weźmy naprawdę istniejącą postać. Adolf Hitler był idealnym kontrastem dla naszego nowego bohatera, z tymi swoimi włosami, głupio wyglądającym wąsikiem i defiladowym krokiem. Tak czy tak wyglądał jak postać z komiksu.”

Kapitan Ameryka stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w uniwersum bohaterów Marvela (obok Spider-Mana, Iron Mana, Hulka, Daredevila, Wolverine’a czy Fantastycznej Czwórki). Na podstawie serii komiksowej powstały dwa filmy. Pierwszy, z 1990 roku był niskobudżetową produkcją amerykańsko-jugosławiańską. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że główną rolę zagrał w nim Matt Salinger, syn słynnego pisarza, J. D. Salingera. Drugi film wszedł na ekrany kin w tym roku. Zrealizowany w technologii 3D cieszył się ogromnym sukcesem, zarabiając na całym świecie ponad 368 milionów dolarów.

Joe Simon pozostawił pięcioro dzieci i ośmioro wnucząt. Informację o śmierci scenarzysty potwierdził Steve Saffel, redaktor w wydawnictwie Titan Books, które opublikowało autobiografię Simona w tym roku.

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy