Jodi Picoult, Joanne Harris i John Boyne w „Klubie Milionerów”

8 maja 2012


Jodi Picoult, Joanne Harris i John Boyne oficjalnie dołączyli do ekskluzywnego „Klubu Milionerów”, czyli listy brytyjskich autorów, których co najmniej jedna z książek przekroczyła w UK magiczną barierę miliona sprzedanych egzemplarzy.

Pierwsza siedmiocyfrową liczbę osiągnęła w styczniu Joanne Harris ze swoją „Czekoladą”. W lutym dołączyła do niej Jodi Picoult z „Bez mojej zgody”, zaś pod koniec marca John Boyne z „Chłopcem w pasiastej piżamie”. Jako ciekawostkę warto podać, że niebagatelny wpływ na wyniki sprzedaży wszystkich trzech książek miały filmowe adaptacje.

W 2000 roku, kiedy na ekrany trafiła adaptacja „Czekolady”, w Wielkiej Brytanii sprzedano 564 tysiące egzemplarzy książki, podobnie było w 2008 roku z „Chłopcem w pasiastej piżamie” (sprzedano wtedy 438 tysięcy egzemplarzy powieści) oraz w 2009, gdy Nick Cassavetes nakręcił „Bez mojej zgody” (428 tysięcy sprzedanych egzemplarzy).

Według danych Nielsen BookScan, Harris i Picoult są dopiero czwartą i piątą brytyjską autorką, które dołączyły do klubu, Boyne natomiast to zaledwie drugi irlandzki pisarz.

Ponieważ oficjalne rejestry sprzedaży rozpoczęto prowadzić w 1998 roku, do „Klubu Milionerów” należy obecnie tylko dziewięciu pisarzy, którzy sprzedali dwie lub więcej swoich książek w nakładach przekraczających milion egzemplarzy. Są to: J. K. Rowling (osiem książek), Dan Brown (pięć), Stephenie Meyer (cztery), Stieg Larsson (trzy), Philip Pullman (trzy) oraz Julia Donaldson, Khaled Hosseini, Helen Fielding i J.R.R. Tolkien (wszyscy po dwie).

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: newsy