Joanna Bator zagrała kociarę w ekranizacji swojej powieści „Ciemno, prawie noc”

26 marca 2019


Joanna Bator ma za sobą debiut aktorski. Pisarka zagrała małą rolę w filmie „Ciemno, prawie noc” w reżyserii Borysa Lankosza nakręconym na podstawie jej powieści o tym samym tytule uhonorowanej Nagrodą Literacką Nike.

Bator pojawiła się w symbolicznym epizodzie jako kociara Kocińska, która ratuje życie młodej Alicji w jednej z filmowych retrospekcji. „Wyciąga ją z jamy w ziemi, w której ta może zamarznąć na śmierć. Pomyślałem, że jest coś wzruszającego w tym, że autorka książki wyciąga Alicję z ziemi i daje jej życie. A ponieważ ta jama przypomina kobiece łono, jest to metaforyczna scena narodzin. Joanna Bator staje się niejako akuszerką własnej postaci” ? mówi producent Leszek Bodzak.

W wywiadzie udzielonym Michałowi Nogasiowi w „Gazecie Wyborczej” Bator przyznała, że wystąpienie na ekranie w epizodycznej roli było dla niej „czystą radością”. Kociary pojawiają się w różnych okresach czasowych w fabule i prezentują specyficzną kobiecość, która staje się jedną z bohaterek filmu. Reżyser Borys Lankosz przyznaje, że cały czas był otoczony nimi na planie. „To było absolutnie cudowne. Do tego stopnia, że gdy przyszło do sceny, w której kociary zbierają się w jednym miejscu i czarują, na ekranie pojawia się duża część ekipy. Scenografia, charakteryzacja, pion produkcyjny itd. Wszystkie dziewczyny chciały być kociarami, a słyszany w tle chór to rzeczywiście ich nagrany na planie śpiew, który ja zadyrygowałem”.

„Ciemno, prawie noc” to najpopularniejsza powieść w dorobku Joanny Bator. Książka doczekała się w Polsce pięciu wydań i została sprzedana w nakładzie przekraczającym 100 tysięcy egzemplarzy. Zaowocowała kilkoma nagrodami literackimi, w tym Nike, a także ? jak przyznaje autorka ? przyjaźnią niesamowitych kociar i kociarzy. Powieść została zekranizowana przez Borysa Lankosza. Film właśnie wyświetlany jest w polskich kinach. „Przeczytajcie, proszę, książkę, zanim pójdziecie do kina na film” ? zaleca Joanna Bator. Nową edycję książki w filmowej okładce można już dostać w księgarniach.

[am]
fot. Adam Golec/Aurum Film
źródło: Kino Świat, Gazeta Wyborcza, Joanna Bator/FB

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: newsy