Joanna Bator laureatką Międzynarodowej Nagrody im. Hermanna Hessego

8 marca 2018


Joanna Bator została laureatką Międzynarodowej Nagrody im. Hermanna Hessego! Nagroda przyznawana jest pisarce i jej tłumaczce na niemiecki, Esther Kinsky. Obie panie otrzymają po 10 tysięcy euro.

Międzynarodowa Nagroda im. Hermanna Hessego (nie mylić z Nagrodą Literacką im. Hermanna Hessego) przyznawana jest co dwa lata przez powołaną w miejscowości Calw fundację imienia niemieckiego noblisty. Łączna wartość nagrody wynosi 20 tysięcy euro i jest dzielona po równo między autora i tłumacza. Wręczenie wyróżnienia ma miejsce 2 lipca, w dniu urodzin Hessego. W ostatnich latach laur ten otrzymali m.in. amerykański pisarz Nicholson Baker i Brazylijczyk Luiz Ruffato.

Jury postanowiło wyróżnić Joannę Bator za „europejską tematykę powieści”, „poetycki, a jednocześnie ironicznie zdystansowany język”, który „w przekładzie Kinsky tworzy niezależne językowe uniwersum”. W materiałach prasowych fundacja określiła laureatkę jako „jedną z najważniejszych współczesnych polskich pisarek”.

Międzynarodowa Nagroda im. Hermanna Hessego to kolejne zagraniczne wyróżnienie przyznane Joannie Bator. Autorka otrzymała już szwajcarską Nagrodę Spichlerzową (2015), niemiecką Nagrodę Literacką im. Stefana Heima (2017) i Nagrodę Literacką Usedomer (2017).

Najnowszą powieścią pisarki jest „Purezento”, tajemnicza historia utraty i miłosnej odnowy, której akcja rozgrywa się w Tokio i Kamakurze. Aktualnie trwają prace nad ekranizacją powieści „Ciemno, prawie noc”, która trafi na ekrany kin w styczniu 2019 roku.

[am]
fot. Adrian Błachut

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy