Jo Nesb? poleca książki, które powinien przeczytać każdy nastolatek

18 lipca 2012


Jo Nesb?, gwiazda skandynawskiego kryminału, nazywany norweskim odpowiednikiem Stiega Larssona, opublikował na łamach „The Telegraph” listę książek, które poleca wszystkim do przeczytania przed ukończeniem 20 roku życia.

Listę rekomendowanych tytułów pisarz oparł na własnych lekturach z młodości. Wbrew pozorom, żadna z książek nie jest kryminałem, wszystkie natomiast zaliczają się do klasyki światowej literatury. Powieściami, które – zdaniem Nesb? – powinien przeczytać każdy nastolatek, są:

1. Vladimir Nabokov „Lolita”.
„Czytałem ’Lolitę’, gdy byłem nastolatkiem. Myślałem, że będzie bardzo podniecającą książką, a nie była w ogóle. Ale to, co zrobiła ? jak 'Dziennik złodzieja’ Geneta, który był skandalem, ponieważ w tak bezpośredni sposób traktował o byciu homoseksualistą ? to opisała miłość i seksualne uczucia w rejonach, w których ty sam nigdy nie byłeś. I, oczywiście, zawiera najlepsze początki rozdziałów w literaturze.”

2. Mark Twain „Przygody Hucka Finna”
„To było moje wprowadzenie do wielkiej tradycji amerykańskiego storytellingu. Myślę, że istnieje linia, którą można pociągnąć od Marka Twaina do Johna Irvinga, który jest bliższy storytellingowi niż pisarstwu.”

3. Knut Hamsun „Głód”
„Z drugiej strony – w 'Głodzie’ Hamsuna chodzi o pisanie. To opowieść o bardzo namiętnym, zrozpaczonym młodzieńcu, wędrującym po ulicach Oslo w czasach, gdy nie było to najdroższe miasto w Europie. To pozycja dla młodych ludzi, którzy mają ambicje zostać artystami i zakochać się. Hamsun jest skandynawskim Dostojewskim, zdobywcą nagrody Nobla i wielkim twórcą prozy.”

4. Ernest Hemingway „Słońce też wschodzi”
„Kiedy byłem młody, wybrałem się na wycieczkę koleją po Hiszpanii i zabrałem ze sobą 'Słońce też wschodzi’. Pojechałem oczywiście do Pampeluny i podróżowałem śladami Ernesta Hemingwaya.”

5. Jack Kerouac „W drodze”
„Powieść była jego arcydziełem, może nawet jedynym. Bohaterowie Kerouaca podróżowali i kreowali nowy sposób życia, byli pionierami takiego stylu życia jeszcze przed hipisami. I to ona sprawiła, że słucham jazzu.”

Nesb? to jeden z najpopularniejszych skandynawskich autorów kryminałów. Jego książki przetłumaczone zostały na ponad 40 języków. W samej Norwegii sprzedano blisko 5 milionów egzemplarzy. W czerwcu nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego ukazała się kolejna powieść autora zatytułowana „Upiory”.

Fot. Nesb?: Elena Torre

Tematy: , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy