Jesmyn Ward zdobywczynią National Book Award

17 listopada 2011

national-book-award-2011
„Salvage the Bones”, ponura powieść Jesmyn Ward, opowiadająca o afroamerykańskim rodzeństwie, próbującym przetrwać Huragan Katrina, zdobyła National Book Award.

Przyjęcie przez pisarkę nagrody było najbardziej emocjonującym punktem wieczoru. Ward wspomniała, że inspiracją do napisania powieści była śmierć jej młodszego brata. Zrozumiała wtedy, że życie jest ulotne i nieprzewidywalne, ale książka może być świadectwem siły wobec okrutnego świata.

„Chciałam napisać o przeżyciach biednych i czarnych mieszkańców wsi na Południu (USA – przyp. red.) – powiedziała autorka, która na własnej skórze przeżyła zetknięcie z huraganem – „Wyszliśmy na burzę po godzinach spędzonych w samochodach. Pewna biała rodzina odmówiła nam schronienia, twierdząc, że możemy siedzieć na zewnątrz na ich polu, ale nie wpuszczą nas do domu. Następnie udaliśmy się do skrzyżowania, gdzie inna biała rodzina wzięła nas do środka.”

„Salvage the Bones” to druga powieść w karierze autorki. Podczas ceremonii Jesmyn Ward była wyraźnie zaskoczona zwycięstwem. Warto zaznaczyć, że National Book Foundation nagrodziło w tym roku jeszcze jedną Afroamerykankę, Nikky Finney, która została laureatką w dziedzinie poezji.

Za najlepszą pozycję z literatury faktu uznano „The Swerve” Stephena Greenblatta, opowiadającą jak Renesans na nowo odkrył Klasycyzm starożytnego świata. W kategorii literatury młodzieżowej nagrodę otrzymała Thanhha Lai za książkę „Inside Out & Back Again”. Jest to historia 10-letniej dziewczynki oraz jej rodziny, która uciekła z Wietnamu, żeby zamieszkać w Alabamie (USA). Honorowe wyróżnienie przyznano pochodzącemu z Florydy księgarzowi Mitchowi Kaplanowi.

Tegoroczną, 62. galę National Book Awards poprowadził znany z serialu „Trzecia planeta od słońca” aktor, John Lithgow. Wszyscy nagrodzeni oprócz statuetki i medalu otrzymali po 10 tysięcy dolarów.

National Book Awards to jedna z najbardziej prestiżowych nagród literackich w USA, przyznawana od 1950 roku. Do tej pory wśród nagrodzonych znaleźli się m.in. Philip Roth, Saul Bellow, Jerzy Kosiński, Thomas Pynchon, E.L. Doctorow, Cormac McCarthy i William Wharton.

Na zdjęciu powyżej wszyscy laureaci National Book Awards 2011. Od lewej: Stephen Greenblatt, Thanhha Lai, Nikky Finney i Jesmyn Ward.

fot. Robin Platzer/Twin Images

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy