Jérôme Ferrari zdobywcą Nagrody Goncourtów 2012

7 listopada 2012


Laureatem tegorocznej francuskiej Nagrody Goncourtów został Jérôme Ferrari za powieść „Le Sermon sur la chute de Rome” (z franc. „Kazanie o upadku Rzymu”).

Nagrodzona książka to opowieść o zawiedzionych nadziejach, rozgrywająca się na niespokojnej wyspie Morza Śródziemnego. Dwóch studentów porzuca uczelnię, aby przekształcić podupadły wiejski pub na Korsyce w centrum lokalnego życia. Sprawy przybierają jednak inny obrót, a przemoc i korupcja, z jakich znana jest wyspa (największy wskaźnik zabójstw w Europie) rzuca cień na idealistyczne plany młodzieńców. Tytuł powieści nawiązuje do kazania na temat kruchości ziemskich królestw wygłoszonego przez św. Augustyna w hippońskiej katedrze w związku z oblężeniem Rzymu w 410 roku przez barbarzyńców.

Zdobywca nagrody, 44-letni nauczyciel filozofii we francuskim liceum w Abu Zabi, naciskany przez dziennikarzy o komentarz, zażartował: „Wiecie, że Barack Obama został dzisiaj ponownie wybrany na prezydenta? Nie sądzicie, że powinniśmy potraktować rzeczy z odpowiednią perspektywą?”

Jury Nagrody określiło książkę „wyśmienitą przypowieścią o współczesnej bezsensowności, ale z budzącym nadzieję przesłaniem: koniec świata nie musi oznaczać końca świata”.

Do tej pory „Kazanie o upadku Rzymu” sprzedało się w nakładzie 40 tysięcy egzemplarzy. Chociaż finansowa wartość nagrody ma wymiar jedynie symboliczny (niecałe 50 zł), to Goncourt Prix uchodzi za najbardziej prestiżowe wyróżnienie literackie we Francji, określane często „małym Noblem”. Z tej przyczyny wydawnictwo już planuje dodruk powieści w ilości 150 tysięcy egzemplarzy.

fot. youtube.com/user/afpfr

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy