banner ad

Jennifer Egan opublikuje opowiadanie na Twitterze

25 maja 2012


Laureatka nagrody Pulitzera za powieść „Zanim dopadnie nas czas”, Jennifer Egan, opublikuje kompletne opowiadanie science-fiction na Twitterze.

Opowiadanie pt. „Black Box” będzie publikowane w ciągu kilku najbliższych dni (licząc od dziś!) na profilu „The New Yorkera” na Twitterze. Pomysł przypadł do gustu pisarce z powodu „bliskości relacji, jaką można osiągnąć z czytelnikami poprzez ich telefony” (wielu użytkowników Twittera łączy się ze swoimi profilami poprzez urządzenia mobilne) oraz ze względu na specyficzną poetykę, jaką „trzeba zastosować, żeby zmieścić się w 144 znakach”.

„Wyobraziłam sobie szereg zwięzłych, mentalnych depesz od kobiety szpiega z przyszłości, pracującej pod przykrywką nad Morzem Śródziemnym. Napisałam te komunikaty odręcznie w japońskim notesie, który miał osiem prostokątów na każdej stronie. Historia była początkowo prawie dwukrotnie dłuższa niż obecnie; zajęło mi rok z przerwami, aby opanować i skalibrować materiał do tego, czym jest teraz” ? wyznała Jennifer Egan.

Autorka znana jest już ze swoich eksperymentów literackich. Jedno z wcześniejszych opowiadań napisała w formie listu, zaś fragmenty „Zanim dopadnie nas czas” ujęte są w formie prezentacji z PowerPointa.

Pomysł na opowiadanie w formie wpisów na Twitterze nie jest niczym nowym. W podobny sposób eksperymentował już w 2009 roku autor „Burzy Lodowej”, Rick Moody, zaś rok później syn Stephena Kinga, Joe Hill, opublikował podobnie stworzoną historię w antologii „The New Dead” (w Polsce opowiadanie ukazało się w antologii „15 blizn”).

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy