Jeffrey Archer znalazł sposób na zapłacenie mniejszego podatku. Podarował muzeum rzeźbę Szatana

9 lutego 2016

jeffrey-archer-podatek
Brytyjski autor powieści, Jeffrey Archer, znalazł diabelsko dobry sposób na zapłacenie mniejszego podatku. Postanowił przekazać muzeum w Oxfordzie XIX-wieczną rzeźbę Szatana.

Jak donosi „Financial Times”, pisarz wraz z żoną wziął udział w programie Cultural Gifts Scheme, który umożliwia podatnikom przekazywać państwowym instytucjom wysokiej jakości dzieła sztuki, dzięki czemu mogą odliczyć sobie od podatku koniecznego do zapłaty 30 procent wartości podarku. Państwo Archer przekazali należącemu do Uniwersytetu Oxfordzkiego Muzeum Ashmolean 80-centymetrową rzeźbę wykonaną z brązu, która przedstawia postać Szatana. Posążek pochodzi z 1830 roku, a wykonał go francuski artysta Jean-Jacques Feuch?re. Powszechnie uważa się, że jest to pierwowzór „Myśliciela” Auguste?a Rodina.

„Szatan Feuch?re?a jest jednym z największych i najbardziej wyrazistych przykładów refleksyjnej melancholii w sztuce romantyzmu” ? powiedział Matthew Winterbottom, kurator działu sztuki europejskiej w Muzeum Ashmolean. Posążek zostanie wystawiony w jednej z najpopularniejszych galerii muzeum i będzie dostępny dla wszystkich zwiedzających.

Rzeźba pozwoli Archerowi obniżyć podatek o 48 tysięcy funtów. Znajdowała się w jego kolekcji od 10 lat, a od 2010 roku była już wypożyczona muzeum na ekspozycję. Oprócz „Szatana” państwo Archer przekazali tej instytucji jeszcze dwa mniej znaczące obiekty ze swojej kolekcji. Planują też pozostawić w testamencie wiele innych dzieł na rzecz Galerii Tate, Muzeum Fitzwilliama w Cambridge i Muzeum Narodowego w Australii. „Mary i ja postanowiliśmy pozbyć się części kolekcji dzieł sztuki. Mam teraz 75 lat i od jakiegoś czasu myślimy o tym, które dzieła podobają się synom, a które chcielibyśmy oddać” – powiedział pisarz.

jeffrey-archer-figura-szatana

[aw,am]
fot. Museum Associates/LACMA
źródło: Cambridge News, Financial Times

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy