Jean Giraud aka Moebius nie żyje

10 marca 2012


Pionier francuskiego komiksu, Jean Giraud, znany bardziej jako Moebius, zmarł dzisiaj rano po długiej walce z rakiem w wieku 74 lat.

„Moebius jest uważany za najwybitniejszego współczesnego artystę komiksowego i jego kolejne prace potwierdzają tę wysoką ocenę” ? pisał w swojej książce „Komiks: świat przerysowany” naczelny polski teoretyk komiksu, Jerzy Szyłak.

Oprócz rodzimej Francji prace Moebiusa odniosły sukces m.in. w tak odmiennych kulturowo krajach jak Stany Zjednoczone czy Japonia. Również na polskim rynku komiksowym Giraud cieszy się niesłabnącą popularnością. To właśnie jego klasyczny album, „Feralny Major”, otwierał wydawaną do dziś nakładem Egmontu ekskluzywną serię „Mistrzowie Komiksu”.

Działalność urodzonego na przedmieściach Paryża artysty od lat przebiegała dwutorowo. Jako Jean Giraud (lub Gir) publikował on m.in. cykl westernowy ?Blueberry? opowiadający o przygodach Mike’a Blueberry’ego, amerykańskiego porucznika hulaki, awanturnika i hazardzisty, z trudem podporządkowującego się rygorom armii Stanów Zjednoczonych. Natomiast jako Moebius realizował rozwichrzone stylistycznie wizje grające częstokroć z konwencjami gatunkowymi. Do najbardziej znanych prac publikowanych pod pseudonimem należą m.in. „Arzach”, „Światy Edeny” czy narysowany do scenariusza Alejandro Jodorowsky’ego „Incal”.

Giraud był również cenionym artystą konceptualny. To właśnie jemu w roku 1977 Ridley Scott powierzył stworzenie koncepcji graficznej filmu „Obcy. Ósmy pasażer Nostromo”. W następnych latach realizował również projekty do takich filmach, jak „Tron”, „Głębia” czy „Piąty element”.

Poniżej możecie zobaczyć kilka wybranych prac Moebiusa:

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy