Javier Marías odrzucił nagrodę literacką przyznawaną przez hiszpański rząd

29 października 2012


Autor trylogii „Twoja twarz jutro”, hiszpański pisarz Javier Marías, odrzucił nagrodę literacką w wysokości 20 tysięcy euro przyznawaną corocznie przez Ministra Kultury, gdyż nie chce otrzymywać publicznych pieniędzy.

„Przez całe swoje życie udawało mi się unikać rządowych instytucji – bez względu na to jaka partia była przy władzy – i odrzucałem wszelkie dochody przyznawane z kasy państwowej” – wyjaśnił podczas konferencji prasowej w Circulo de Bellas Artes w Madrycie. „Nie chcę być postrzegany jako autor, który jest faworyzowany przez jakikolwiek poszczególny rząd.”

Pisarz wyraził nadzieję, że jego decyzja nie zostanie potraktowana jako zadzieranie nosa, podkreślił swoją wdzięczność dla jury, które wybrało go na zwycięzcę. Przy okazji nie omieszkał jednak skrytykować sposobu, w jaki władze przyznają nagrody literackie. Narzekał, że wielu wspaniałych pisarzy – wliczając w to jego ojca, filozofa Juliana Maríasa – nigdy nic nie otrzymało. „To, że mój ojciec, który dożył 95 roku życia i opublikował stosy książek, nigdy nie otrzymał nagrody za esej, nigdy nie został uznany za najlepszego, jest uderzające. Podobnie z Juanem Benetem, Juanem Garcíą Hortelano i Eduardem Mendozą, którzy nigdy nie otrzymali państwowej nagrody, co jest dla mnie szokujące(…) Pomyślałem: może lepiej znaleźć się na liście tych, którzy jej nie dostali.”

Decyzja Maríasa wprawiła w zakłopotanie hiszpańskie Ministerstwo Kultury, które zapewniło wcześniej członków jury, że pisarz z przyjemnością zaakceptuje nagrodę.

Marías konsekwentnie odrzuca wszelkie finansowe wyróżnienia przyznawane mu z państwowych pieniędzy. Wcześniej w tym roku odmówił przyjęcia podobnej nagrody o wartości 15 tysięcy euro. Poprosił również jednego z członków hiszpańskiej Królewskiej Akademii Literatury, aby nie brali go pod uwagę przy wybieraniu laureata do corocznej Nagrody Cervantesa uznawanej za najbardziej prestiżową nagrodę literacką w krajach hiszpańskojęzycznych.

fot. Eldiario

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy