Japończycy zaprojektowali całościenny regał na książki. Jest odporny na trzęsienia ziemi i można się po nim wspinać jak po drabinie

5 grudnia 2017


Nowy projekt japońskiej firmy architektonicznej Shinsuke Fujii wzbudził zachwyt na całym świecie, a szczególnie wśród miłośników literatury. Na zlecenie jednego z klientów architekci zaprojektowali regał na książki, który imponuje nie tylko rozmiarem, ale też praktycznością ? bezpiecznie mogą wspinać się po nim wszyscy członkowie rodziny, a na dodatek jest odporny na trzęsienia ziemi.

Regały od podłogi do sufitu wyglądają pięknie i mogą stanowić ozdobę każdego mieszkania. Niestety nie są pozbawione wad. Żeby sięgnąć do najwyższych półek, może być potrzebna drabinka, a wchodzenie po wąskich szczeblach wiąże się z ryzykiem upadku. Zajmuje też dodatkowe miejsce w pokoju. W przypadku Japonii czy Ameryki Południowej właściciele biblioteczek biorą też pod uwagę kwestię trzęsień ziemi.

Do firmy architektonicznej Shinsuke Fujii zgłosił się klient, który jest zapalonym miłośnikiem książek i chciał postawić nieduży, nowoczesny dom z ogromnym regałem, stanowiącym centralny punkt całego obiektu. Problem w tym, że mieszkał w rejonie Jokohamy, gdzie często dochodzi do trzęsień ziemi, dlatego zależało mu, żeby kolekcja nie lądowała na podłodze za każdym razem, gdy dojdzie do silniejszych wstrząsów.

Architekci zaproponowali genialne w swej prostocie rozwiązanie, które polegało na nachyleniu całej zachodniej fasady budynku, co pozwoliło skonstruować duży regał ustawiony pod kątem. Mimo że biblioteczka sięga wysokością dwóch pięter budynku, dostęp do książek nie stanowi dla mieszkańców najmniejszego problemu. Dzięki pochyłości regału półki pełnią bowiem również rolę drabiny. Skos pozwala poruszać się po nich z łatwością, a co więcej ? chroni książki przed upadkiem na ziemię w razie wstrząsów.

A co z resztą domu? Z uwagi na to, że regał zajmuje dużo miejsca, położono nacisk na minimalizm i praktyczne wykorzystanie pozostałej przestrzeni. Pochylona fasada budynku przydała się nie tylko przy konstruowaniu regału, ale pełni również rolę zadaszenia nad schodami prowadzącymi do budynku. W Japonii działki są niewielkie, dlatego każdy metr był ważny. Powierzchnia mieszkalna budynku z regałem wynosi 86 metrów kwadratowych.

[edm]
fot. Teruyuki Tsukui

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy