banner ad

Janusz Christa znalazł się na Marsie. Niecodzienny hołd elbląskiego dziennikarza

22 lutego 2021

18 lutego na planecie Mars wylądował łazik Perseverance wysłany przez NASA. Jak się okazuje, na jego pokładzie znalazł się m.in. Janusz Christa. Oczywiście nie w dosłownym tego słowa znaczeniu, lecz nazwisko autora. W ten sposób chciał złożyć hołd autorowi komiksów elbląski dziennikarz Sławomir Malinowski.

„W lipcu NASA zaczęła zbierać nazwiska osób, które nowa sonda zabierze na Czerwoną Planetę. Wpisałem również Janusza, którego nazwisko poleciało w kosmos obok 11 milionów innych. No i jest na Marsie. No, nie dosłownie, ale jednak” – napisał dziennikarz na swoim profilu na Facebooku, udostępniając certyfikat NASA wystawiony na Janusza Christę.

Jednym z moich ulubionych komiksów Janusza Christy jest „Kajtek i Koko w kosmosie”. Czytałem go jako srajtul w szkole…

Opublikowany przez Sławomira Malinowskiego Piątek, 19 lutego 2021

 
Nazwisko Sławomira Malinowskiego może być znane wielbicielom komiksów Janusza Christy. W 2011 roku dziennkarz zrealizował bowiem film dokumentalny o artyście, z którym przyjaźnił się przez wiele lat. Jego twórczością zaś zafascynował się jeszcze w dzieciństwie.

„Jednym z moich ulubionych komiksów Janusza Christy jest ’Kajtek i Koko w kosmosie’. Czytałem go jako srajtul w szkole podstawowej. Codziennie, wczesnym popołudniem, z wypiekami na twarzy wystawałem pod kioskiem 'Ruchu’ w oczekiwaniu na dostawę 'Wieczoru Wybrzeża’, by obejrzeć kolejny pasek z przygodami moich ulubionych bohaterów. Wracam do niego i dzisiaj. Dzięki Januszowi wędrowałem po odległych zakątkach Wszechświata, poznając obce galaktyki i cywilizacje” – wyjaśnił Sławomir Malinowski, dodając, że wreszcie nadarzyła się okazja, aby podziękować autorowi za te kosmiczne podróże.

Dziennikarz odwdzięczył się autorowi tym samym. „Symbolicznie Janusz zawędrował ok. 58 milionów kilometrów dalej od Słońca i jest gdzieś tam z Kajtkiem i Kokiem, dzięki profesorowi Kosmosikowi, w odległym świecie” – dodał Malinowski.

[am]
fot. NASA’s Jet Propulsion Laboratory

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy