banner ad

Jakub Szamałek laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru 2016

5 czerwca 2016

Jakub_Szamalek_Wielki_Kaliber_2016
Wczoraj na uroczystej gali we Wrocławiu wyłoniono laureata Nagrody Wielkiego Kalibru za najlepszy polski kryminał ubiegłego roku. Jury postanowiło nagrodzić Jakuba Szamałka za powieść „Czytanie z kości”. Dla autora była to trzecia nominacja w karierze. W 2012 roku otrzymał już Nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru.

Przewodnicząca jury Janina Paradowska powiedziała w laudacji, że jury przyznało Szamałkowi nagrodę nie za trud, pot, łzy i nieprzespane noce, które towarzyszyły pisaniu „Czytania z kości”, a za perfekcyjnie opisaną rzeczywistość antyczną, bohatera i ciekawą konstrukcję. Innymi słowy: za bardzo dobrą powieść. Szamałek odebrał statuetkę oraz nagrodę w wysokości 25 000 złotych z rąk wiceprezydenta Wrocławia Wojciecha Adamskiego.

czytanie-z-kosciSzamałek to absolwent Oksfordu, doktorant Uniwersytetu w Cambridge, stypendysta fundacji Billa i Melindy Gatesów. Jest autorem artykułów popularnonaukowych, w których zajmuje się tematyką archeologii kontaktów międzykulturowych, a także powieści kryminalnych, których akcja toczy się przede wszystkim w świecie antycznym. Głównym bohaterem „Kiedy Atena odwraca wzrok” (2011), „Morza Niegościnnego” (2013) oraz „Czytania z kości” (2015) jest Leochares, były najemnik, który stara się wieść spokojne życie, ale los wciąż zsyła go w sam środek niebezpiecznych spisków i śledztw.

Po raz kolejny swoją nagrodę przyznali również czytelnicy. Nagroda Czytelników Wielkiego Kalibru, czyli statuetka oraz nagroda pieniężna ufundowana przez stację CBS Reality, powędrowała w tym roku do rąk Remigiusz Mroza za powieść „Kasacja”. Podobnie jak w latach ubiegłych, również tym razem przewodnicząca kapituły jury Janina Paradowska ufundowała własną nagrodę, której wyjątkowo nie otrzymał debiutant (bo takiego w gronie nominowanych nie było), a weteran – Mariusz Czubaj, który za „Piątego Beatlesa” był nominowany do Wielkiego Kalibru po raz siódmy.

Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru za całokształt twórczości w tym roku otrzymało aż trzech autorów: amerykańska autorka thrillerów medycznych Tess Gerritsen, francuski pisarz i laureat Nagrody Goncourtów Pierre Lemaitre oraz Brytyjczyk Peter Robinson.

Nagroda Wielkiego Kalibru jest przyznawana w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu. W jury nagrody zasiadali w tym roku: Janina Paradowska (przewodnicząca), Małgorzata Omilanowska, Marcin Baran, Witold Bereś, Marcin Maruta, prof. Zbigniew Mikołejko, Marcin Sendecki i Grzegorz Sowula.

Na zdjęciu poniżej: Tess Gerritsen, Remigiusz Mróz, Jakub Szamałek, Peter Robinson i Pierre Lemaitre.

Wielki_Kaliber_pozostali_nagrodzeni

fot. Max Pflegel/Wydawnictwo EMG

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy