banner ad

Jakub Kornhauser i Uroš Zupan laureatami Nagrody im. Wisławy Szymborskiej 2016

12 czerwca 2016

nagroda-im-szymborskiej-2016-kornhauser
11 czerwca 2016 roku podczas uroczystej gali, która odbyła się w Operze Krakowskiej ogłoszono nazwiska tegorocznych laureatów Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Po raz pierwszy kapituła pod przewodnictwem Joanny Orskiej wyróżniła dwóch autorów: Jakuba Kornhausera za tom „Drożdżownia” i słoweńskiego poetę Uroša Zupana za tom „Niespieszna żegluga”.

Zgodnie ze zmienionym regulaminem nagrody kapituła przyznała nagrodę w dwóch kategoriach: za tom wydany po polsku w roku 2015 (100 000 złotych) oraz za tom zagraniczny, przełożony na język polski i wydany w ubiegłym roku (100 000 złotych do podziału między poetę i jego tłumacza lub tłumaczy).

Jakub Kornhauser otrzymał nagrodę za trzecią w swoim dorobku książkę zatytułowaną „Drożdżownia”, która przynosi niekonwencjonalny pomysł na prozę poetycką. „W pierwszym odruchu może się wydawać, że składające się na nią utwory są właśnie prozami – dość statycznymi, mocno zdeterminowanymi przez opisowość, albo wręcz zamieniającymi się w małe fabuły. Kiedy jednak zaczynamy się przyglądać tym małym narracjom znajdujemy błędne połączenia składniowe, odkrywamy, że ich logiczne porządki są zaburzone, że na pozór spójne poetyckie sytuacje zestawiane są ze zdań rozłamanych, przywołujących nieprzystające do siebie elementy” – zauważono w laudacji. „’Drożdżownia’ to całość niewątpliwie intrygująca, niespotykana w polskiej poezji propozycja, pokazująca po raz kolejny, że książki najciekawsze są wtedy, kiedy autorzy nie wahają się wystawić wymyślonych przez siebie formuł na wysokie ryzyko. Jakub Kornhauser dołącza zaś do twórców, którzy unieważniają granice pomiędzy prozą a poezją”.

nagroda-im-szymborskiej-2016-zupan

Słoweński poeta Uroš Zupan nagrodę za tom „Niespieszna żegluga” dzieli po połowie z tłumaczami książki na język polski: Katariną Šalamun-Biedrzycką i Miłoszem Biedrzyckim. Tom zbiera utwory z czterech ostatnich dzieł Zupana, dla którego źródłem inspiracji byli między innymi amerykańscy beatnicy. „To bardzo szczególna książka; mimo że znalazły się w niej teksty z kilku książek poety, wyróżnia się ona spójnością, której rytmy wyznaczają osobiste wątki poetyckiej narracji – doświadczenia podróży, miłości, ojcostwa” – czytamy w laudacji.

Oprócz nagrody pieniężnej wszyscy laureaci otrzymali także statuetkę projektu Terenu Prywatnego – kulę z literkami i elementem z wyklejanki autorstwa Wisławy Szymborskiej. Galę poprowadziła krakowska aktorka Anna Radwan, a uroczystość zakończył koncert Doroty Miśkiewicz i Marka Napiórkowskiego.

Laureatami I edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej byli Krystyna Dąbrowska za tom „Białe krzesła” i Łukasz Jarosz za tom „Pełna krew” (2013), w II edycji nagrodzona została Julia Hartwig za tom „Zapisane”, w III edycji nagrodę otrzymali Jacek Podsiadło za tom „Przez sen” oraz Roman Honet za tom „świat był mój”.

nagroda-im-szymborskiej-2016-statuetka

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy