Jak zachęcić do czytania w podróży? Oto książka, która upoważnia do 10-krotnego przejazdu metrem

13 czerwca 2015

ksiazki-bilety-na-metro-1
Brazylijskie wydawnictwo L&PM Pocket specjalizujące się w publikowaniu książek w edycjach kieszonkowych znalazło interesujący sposób, aby zachęcić ludzi do czytania w metrze: wypuściło serię dzieł, które z powodzeniem mogą służyć jako bilety wielokrotnego przejazdu.

Przeciętny Brazylijczyk czyta średnio dwie książki rocznie. To wynik nieporównanie lepszy od polskiego, ale wciąż pozostawiający wiele do życzenia. Jednym z powodów, dla których ludzie nie czytają, jest oczywiście brak czasu. Aby przypomnieć, że zaległości w lekturach można nadrabiać w trakcie podróży pociągiem lub metrem, L&PM Pocket wydrukowało limitowaną serię pomysłowo zaprojektowanych książek w kieszonkowych wydaniach.

Książki rozdawano za darmo na stacji metra w Brazylii. Zdając sobie sprawę, że osoby, które nie czytały dotąd w podróży, mogą szybko się zniechęcić, wydawnictwo wymyśliło sposób, aby pasażerowie nie chcieli rozstawać się z lekturą. W okładkach każdego tomiku ukryto znaczniki RFID, dzięki którym jedna książka służy jako karnet, który pozwala na 10-krotny przejazd metrem. Z racji tego, że nie są to grube pozycje, tyle podróży powinno wystarczyć, aby zapoznać się z treścią.

Co ważne, po przeczytaniu książek i wykorzystaniu karnetu, można je odpłatnie naładować online i przekazać komuś bliskiemu.

ksiazki-bilety-na-metro-2

Okładki książek zaprojektowano tak, aby kojarzyły się z podróżą koleją podziemną. Na każdej z nich umieszczono grafikę nawiązującą do fabuły, ale wystylizowaną na mapę metra. W serii wydano m.in. „Hamleta” Williama Szekspira, „Sonety miłosne” Pabla Nerudy, „Garfielda” Jima Davisa, „Fistaszki” Charlesa Schulza, „Wielkiego Gatsby’ego” F. Scotta Fitzgeralda, „Morderstwo w zaułku” Agathy Christie i „Psa Baskerville?ów” sir Arthura Conana Doyle?a.

Poniżej możecie zobaczyć klip dokumentujący całą akcję, w ramach której rozdano 1500 egzemplarzy książek:

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy