„Jak robić kupę na randce” nominowana do Najdziwniejszego Tytułu Książki 2014 roku
Książki o robieniu kupy na randce, pstrągach w RPA i klasie robotniczej kotów nominowane zostały do nagrody Diagram Prize dla Najdziwniejszego Tytułu Książki Roku.
Spośród kilkudziesięciu propozycji jury wybrało sześć tytułów, które powalczy o zaszczytne miano w internetowym plebiscycie. Dwie z nominowanych książek koncentrują się wokół jednej z podstawowych potrzeb fizjologicznych człowieka.
„How to Poo on a Date” (z ang. „Jak robić kupę na randce”) to kolejna z serii książek napisanych przez dwóch autorów, skrywających się pod pseudonimami Mats i Enzo. Do tej pory wydali już m.in. „Jak robić kupę w pracy”, „Jak robić kupę na wakacjach”, a także „Jak bzykać się w pracy” i „Jak bzykać się w miejscu publicznym”. Zgodnie z intencjami autorów „Jak robić kupę na randce” ma być przewodnikiem dla zakochanych po toaletowej etykiecie, bowiem pytanie zawarte w tytule jest jednym z najważniejszych, jakie zaprząta ludzkość od wieków. Książka pozwala poradzić sobie z każdym problemem i ewentualnością, która może pojawić się podczas zalotów. Znajdziemy w niej praktyczne wskazówki na temat tego, co zrobić, gdy poczujemy zew natury podczas spaceru z ukochaną po lesie, czy też gdy zapchamy toaletę podczas wizyty u dziewczyny w domu.
Druga książka nosi tytuł „The Origin of Feces” (z ang. „Pochodzenie odchodów”). W swej zabawnej i pouczającej publikacji autor David Walter-Toews próbuje uzmysłowić czytelnikom, co ekskrementy mówią o ewolucji i ekologii, dowodząc, że odchody są integralną częścią rolnictwa, zdrowia publicznego, produkcji i dystrybucji żywności oraz globalnych ekosystemów.
Nie samymi odchodami jurorzy Diagram Prize żyją, stąd też do tegorocznej nagrody nominowana została również publikacja „Working Class Cats” (z ang. „Koty klasy robotniczej”) autorstwa Chrisa Balsigera i Erin Canning. Zebrano w niej zdjęcia pracujących nowojorskich kotów sklepowych. Obok każdego portretu kota znajdziemy jego imię, krótką historię oraz zabawne anegdoty związane ze zwierzakiem oraz sklepem, w którym „pracuje”.
Interesująco zapowiada się również „Pieography: Where Pie Meets Biography” (z ang. ?Ciastografia: gdy ciasto łączy się z biografią?). Ponad 40 najlepszych smakoszy w kraju prezentuje w tej książce przepisy na ciasto, które oddałoby istotę życia. Z kolei „How to Pray When You’re Pissed at God” (z ang. „Jak się modlić, kiedy jesteś wkurzony na Boga”) to poradnik diakona kościoła episkopalnego i znanego w USA radiowca Iana Punnetta, który zachęca, aby nie rezygnować z modlitwy, kiedy jest się na Boga wkurzonym. Ostatnia nominowana książka to „Are Trout South African?” (z ang. „Czy pstrąg to Południowoafrykańczyk?”). Duncan Brown, uczony, krytyk literacki i rybak, rozważa w niej kwestie tożsamości ? czy gatunek ryb, który został sprowadzony do RPA w ramach procesu kolonialnej okupacji, może być nazwany południowoafrykańskim?
Jak powiedział jeden z koordynatorów nagrody, Horace Bent, „jest to naprawdę inspirująca lista opiewająca sztukę wymyślania tytułów, od wzniosłych do nieprawdopodobnych”. Nagroda dla Najdziwniejszego Tytułu Książki przyznawana jest przez Diagram Group od 1978 roku. Zwycięzca zostanie wyłoniony przez publiczne głosowanie, a wyniki ogłoszone zostaną w piątek 21 marca. Do tej pory w plebiscycie nagrodzono m.in. „Najważniejsze wydarzenia w historii betonu”, „Jak srać w lecie”, „Gotowanie z Kupą” i „Goblinoodporny kurnik: i inne praktyczne porady w naszej walce z baśniowym królestwem”.
TweetKategoria: newsy