Jak odnaleziono drugi istniejący egzemplarz „Frankensteina” z podpisem autorki

16 stycznia 2013


Młody Londyńczyk odnalazł drugi istniejący egzemplarz słynnej powieści gotyckiej Mary Shelley z własnoręcznym podpisem autorki. Książkę sprzedano na aukcji za ponad 350 tysięcy funtów.

O sprzedaży niezwykle rzadkiego egzemplarza „Frankensteina” media na całym świecie pisały już kilka miesięcy temu. Teraz, dzięki rozmowie przeprowadzonej ze znalazcą przez magazyn „Fine Books & Collection”, możemy poznać historię odnalezienia książki.

Powieść, której koncepcja powstała w wyniku zabawy urządzonej latem 1816 roku, pewnego chłodnego i deszczowego wieczoru spędzonego przez małżeństwo Shelleyów w towarzystwie Lorda Byrona oraz jego lekarza Johnem Polidori, została wydana anonimowo w 1818 roku. Pierwszy nakład wynosił 500 egzemplarzy, autorka własnoręcznie podpisała 25 z nich. Do dzisiaj przetrwały zaledwie dwie sztuki, z czego los jednej był przez niemal 200 lat kompletnie nieznany.

Zeszłej zimy 23-letni Sammy Jay, który chwilowo nie miał żadnego zajęcia, poproszony został przez swoją przyrodnią babcię o posortowanie papierów po dziadku, przeznaczonych dla biblioteki Uniwersytetu Oksfordzkiego. Zmarły w 1996 roku dziadek Douglas Jay był znanym dziennikarzem i politykiem, członkiem Partii Pracy, a także ministrem w rządach Harolda Wilsona. Kolekcja książek zawierała wiele klasycznych dzieł literatury romantycznej, a także pozycje pisarzy współczesnych dziadkowi, niektóre były prezentami od znanych poetów, jak Cecil Day-Lewis. W rogu najwyższej półki, ustawiony pod kątem stał ledwie widoczny niewielki tomik. W środku znajdowała się dedykacja: „Dla Lorda Byrona, od autorki”.

Sammy Jay sam jest bibliofilem, pracuje również w antykwariacie sprzedającym rzadkie książki, dlatego wiedział, co należy zrobić. Udał się do Richarda Ovendena, bibliotekarza w głównej bibliotece Uniwersytetu Oksfordzkiego, który uwierzytelnił podpis autorstwa Mary Shelley. Niedługo potem przybrana babcia Sammyego, wdowa po Douglasie Jayu, zdecydowała się wystawić książkę na aukcję. Książka została sprzedana jesienią 2012 roku. Nie ujawniono kwoty, za jaką powieść została sprzedana, ale cena wywoławcza wynosiła 350 tysięcy funtów. Wnuk polityka zapewnia, że nabywca jest mieszkańcem Wielkiej Brytanii i zamierza pozwolić na publiczne zaprezentowanie jednego z największych rarytasów XIX-wiecznej literatury.

Na zdjęciu załączonym do newsa odnaleziony egzemplarz ?Frankensteina? z osobistą dedykacją autorki.

fot. Peter Harrington Books

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy