Jáchym Topol wydaje pierwszą od ośmiu lat powieść

18 kwietnia 2017


Jeden z najpopularniejszych i najczęściej tłumaczonych czeskich pisarzy, Jáchym Topol, wydaje pierwszą nową książkę po ośmiu latach milczenia. Powieść nosi tytuł „Citlivý člověk” (z czes. „Wrażliwy człowiek”).

„Osiem lat na książkę nie wydaje mi się zbyt długim okresem. Nie czuję się jak fabryka, która musi wypuszczać książki regularnie. Czerpię materiał z normalnego, codziennego życia. Podjąłem wymagającą pracę w bibliotece Václava Havla, dzieci dorastały, dużo podróżowałem. Osiem lat na książkę to moim zdaniem całkiem dobry czas” – tłumaczy Topol.

Większość książek pisarza odnosi się do życia w wielkim mieście jak Praga. Tym razem Topol zabiera czytelników na prowincję, do miasteczka Sázava, w pobliżu którego spędził dzieciństwo. Powieść opowiada o żyjącej koczowniczo rodzinie – ojciec jest aktorem, towarzyszy mu mająca problemy z alkoholem żona oraz ich dwóch synów. W czwórkę przemierzają Europę, aż w końcu odnajdują dom na skraju Sázavy.

Książka stanowi w pewnym sensie powrót Topola do krainy dzieciństwa. Na jej kształt wpływ mieli wielcy czescy twórcy, jak Josef Lada, Jaroslav Hašek i Bohumil Hrabal. Piętno na powieści odcisnęły również niedawne doświadczenia pisarza. W ciągu ostatnich czterech lat zmarło troje najbliższych członków jego rodziny: brat Filip (znany muzyk i pisarz), a także ojciec Josef Topol (dramatopisarz i prozaik) oraz matka. „Postanowiłem więc uchwycić to uczucie, kiedy coś takiego się dzieje, a mężczyzna musi się wciąż uśmiechać” – mówi.

W powieści nie brak również tematów, które trapią współczesnych Czechów, jak wiara, starzenie się, sens życia, samobójstwo, miłość, rodzicielstwo, migracja, poprawność polityczna, krymski konflikt czy polityka. Topol podchodzi do tego z wrodzoną ironią. „To wesoła książka” – zapewnia.

Ostatnią dotychczas wydaną powieścią Topola jest „Warsztat diabła” z 2009 roku.

[am]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy