Jacek Dehnel wziął ślub ze swoim partnerem Piotrem Tarczyńskim

13 listopada 2018


W czwartek 8 listopada w Wielkiej Brytanii polski pisarz Jacek Dehnel wziął ślub ze swoim wieloletnim partnerem Piotrem Tarczyńskim. Uroczystość odbyła się w kameralnym gronie w londyńskim ratuszu Wandsworth.

„Słońce zaszło, a potem wstało, niebo nie runęło nam na głowy – i najpewniej nie ucierpiało na tym dobro polskiej rodziny. Jedyna różnica polega na tym, że jesteśmy teraz husband and husband. I choć w Polsce to niczego prawnie nie zmienia, skorzystanie z fundamentalnych praw człowieka było miłe, a nawet wzruszające” – napisał na swoim profilu na Instagramie Jacek Dehnel.

Uroczystość odbyła się w piętnastą rocznicę ich wspólnego związku. Panowie poznali się dzięki koleżance, która chciała ich zeswatać. Z racji tego, że Jacek mieszkał w Warszawie, a Piotr w Krakowie, przez dwa lata kontynuowali związek na odległość. Potem zamieszkali razem. Wspólnie też pracują, siedząc przy biurkach naprzeciwko siebie. Choć Piotr jest głównie historykiem, amerykanistą i tłumaczem, od kilku lat zajmuje się również prozą, pisząc wspólnie z Jackiem kryminały retro publikowane pod pseudonimem Maryla Szymiczkowa. Najnowszy, „Seans w Domu Egipskim”, ukazał się na początku lipca tego roku nakładem wydawnictwa Znak.

Polskie ustawodawstwo nie uznaje związków jednopłciowych, stąd też ślub Jacka Dehnela i Piotra Tarczyńskiego ma (patrząc od strony prawnej w naszym kraju) jedynie charakter symboliczny. Aktualnie jednak w Europejskim Trybunale Praw Człowieka rozpatrywane są skargi w tym zakresie kilku polskich par, co może sprawić, że sytuacja ta się zmieni.

Kilka zdjęć z uroczystości Jacek Dehnel zamieścił na swoim profilu na Instagramie. Możecie je zobaczyć poniżej:

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Jacek Dehnel (@jacekdehnel)

[am]
fot. Biblioteka Sopocka/Youtube

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy