banner ad

Jacek Bocheński i Dariusz Suska z Nagrodami im. Cypriana Kamila Norwida

27 września 2017


Samorząd Województwa Mazowieckiego po raz 16. przyznał Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida. Statuetki wręczono 25 września podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie. Gościem honorowym był Jacek Bocheński ? prozaik, eseista, publicysta i tłumacz, zdobywca tegorocznej nagrody „Dzieło życia” za całokształt twórczości. W kategorii „Literatura” statuetkę odebrał z kolei poeta Dariusz Suska.

Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida przyznawane są corocznie za wybitne dzieła bądź kreacje artystom tworzącym lub mieszkającym na Mazowszu. Celem i ideą nagrody jest przede wszystkim ukazywanie i promocja wybitnych dzieł i artystów mazowieckich ? z pochodzenia lub wyboru ? przyczyniających się do wzrostu rangi regionu na mapie kulturalnej Polski i Europy.

Szczególnym wyróżnieniem jest nagroda „Dzieło życia” przyznawana za całokształt twórczości. W tym roku jej laureatem został Jacek Bocheński ? prozaik, eseista, publicysta, tłumacz, działacz opozycji demokratycznej w PRL. Debiutował w 1949 roku zbiorem opowiadań „Fiołki przynoszą szczęście”. Jego najwyżej cenione książki to „Boski Juliusz: zapiski antykwariusza” oraz „Nazo poeta”. Napisał też m.in. „Kaprysy starszego pana”, „Pożegnanie z panną Syngilu” (albo „Słoń a sprawa polska”), „Trzynaście ćwiczeń europejskich”, „Tyberiusz Cezar”, „Zapamiętani”, „Antyk po antyku” (nominowana do Nagrody Literackiej Nike). W latach 70. ? obok kilku innych wybitnych artystów ? stanął na czele rodzącej się wówczas opozycji demokratycznej. Brał czynny udział w akcjach protestacyjnych środowisk twórczych (jest jednym z założycieli i redaktorów „Zapisu” ? najważniejszego czasopisma ukazującego się w PRL poza cenzurą). Bocheński otrzymał statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 25 tysięcy złotych.

W kategorii „Literatura” nagrodę zdobył Dariusz Suska za tom poetycki „Ściszone nagle życie” (Wydawnictwo Znak), który był też w tym roku nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia. Laureat jest poetą, prozaikiem, krytykiem literackim publikującym m.in. w „Lampie i Iskrze Bożej”, „Res Publice Nowej” czy „Tygodniku Powszechnym”. Zadebiutował w 1992 roku tomikiem „Rzeczy, które były światem”, będącym wyrazem młodzieńczej fascynacji twórczością Zbigniewa Herberta. Wydał również pięć innych zbiorów poezji. Za tomik „Wszyscy nasi drodzy zakopani” otrzymał w 2002 roku nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Był dwukrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike. Podczas uroczystej gali wręczenia Nagród im. Cypriana Kamila Norwida Suska odebrał statuetkę oraz czek na kwotę 20 tysięcy złotych.

Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida wręczane są również w trzech nieliterackich kategoriach. Statuetkę w dziedzinie „Muzyki” otrzymał kompozytor Paweł Mykietyn za operę „Czarodziejska Góra”. W kategorii „Sztuki plastyczne” doceniono Kazimierza Gustawa Zemłę za wystawę „Wrota Miłosierdzia” w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, zaś w kategorii „Teatr” nagrodą uhonorowany został Maciej Prus za reżyserię spektaklu „Madame de Sade” w Teatrze Narodowym w Warszawie. Wszystkim tym laureatom wręczono nagrody pieniężne w wysokości 20 tysięcy złotych.

fot. Anita Kot

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy