J.K. Rowling wyprzedziła Jamesa Pattersona na liście najlepiej zarabiających pisarzy na świecie! Nowy ranking „Forbesa”

3 sierpnia 2017


Powrót do świata czarodziejów opłacił się J.K. Rowling. Również z finansowego punktu widzenia. Jak wyliczył magazyn „Forbes”, konto brytyjskiej pisarki powiększyło się w minionym roku o kwotę 95 milionów dolarów. Tym sposobem wspięła się na pierwsze miejsce najnowszego rankingu najlepiej zarabiających pisarzy, detronizując Jamesa Pattersona, który okupował czoło listy od kilku lat.

Na sukces pisarki złożyły się wszystkie projekty związane z czarodziejskim światem – nie tylko książkowe, ale też teatralne i filmowe. Wydanie w formie książki scenariusza sztuki teatralnej „Harry Potter i Przeklęte Dziecko” było z pewnością dobrym posunięciem. Publikacja w ciągu pierwszych trzech dni od premiery w samej Wielkiej Brytanii rozeszła się w nakładzie przekraczającym 680 tysięcy egzemplarzy, stając się najszybciej sprzedającą się książką dekady. W pierwszym tygodniu zakupiły ją łącznie 4 miliony mieszkańców Stanów Zjednoczonych, Kanady i Wielkiej Brytanii, nie mówiąc o innych krajach, jak Polska, w których też okupowała listy bestsellerów.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się również sama sztuka teatralna wystawiana w londyńskim Palace Theatre. Bilety w cenach od 140 do 200 funtów sprzedały się na długo przed premierą i nadal rozchodzą się w imponującym tempie. W październiku „Harry’ego Pottera i Przeklęte Dziecko” będą mogli też obejrzeć amerykańscy widzowie, ponieważ ekipa wybiera się z gościnnymi występami na Broadway.

Niemały udział w dochodach Rowling miał też film „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”, do którego autorka napisała scenariusz. Wysokobudżetowa produkcja będąca prequelem sagi o Harrym Potterze zarobiła na świecie ponad 800 milionów dolarów i pewien procent z tej kwoty również trafił na konto pisarki. Dodatkowo scenariusz filmu ukazał się w formie książki. Jak szacuje „Forbes”, w minionym roku Rowling zarabiała średnio ponad 180 dolarów na minutę.

Choć trzeba przyznać, że Rowling dokonała niemałego wyczynu (od 2010 roku Pattersona udało się pobić tylko raz – zrobiła to E.L. James), najprawdopodobniej nie pozostanie na pierwszym miejscu długo. Żeby bowiem utrzymać pozycję, musiałaby w nadchodzącym roku wydać kolejny duży bestseller. Wprawdzie pisarka pracuje nad dwoma kolejnymi książkami, a każdy z jej nowych tytułów sprzedaje się bardzo dobrze, daleko im jednak do rekordowych wyników uzyskanych przez projekty nawiązujące do świata „Harry’ego Pottera”. W nadchodzącym roku zarobków nie podniesie również filmowa kontynuacja przygód Newtona Scamandera, ponieważ premiera obrazu zapowiedziana jest dopiero na koniec 2018 roku. W przyszłorocznym rankingu Rowling najpewniej wciąż będzie obecna na liście, ale na dużo niższej pozycji.

Fabryka książek zwana Jamesem Pattersonem uplasowała się tym razem na miejscu drugim. Amerykanin zarobił w minionym roku o osiem milionów dolarów mniej. Trudno na razie oceniać, czy jest to początek spadkowej tendencji wywołanej przesytem (przypomnijmy, że autor, we współpracy z armią mniej znanych pisarzy, produkuje powyżej 15 nowych tytułów rocznie), czy jedynie tymczasowa zniżka. Na czerwiec 2018 roku Patterson szykuje potencjalny duży bestseller – thriller napisany we współpracy z byłym prezydentem Billem Clintonem. Książka już spotkała się z niemałym zainteresowaniem mediów. Z miejsca sprzedano nawet prawa do jej sfilmowania, co w przypadku twórczości Pattersona nie jest wcale takie oczywiste.

Duży skok zanotował również Dan Brown. Udało mu się to dzięki astronomicznej zaliczce (szacuje się, że ośmiocyfrowej) za nową powieść z profesorem Robertem Langdonem zatytułowaną „Początek”, której światowa premiera zapowiedziana jest na 3 października. Swoje pisarz zarobił również na kolejnym filmie. Dziewięć miesięcy temu na ekranach kin gościła ekranizacja „Inferna”, która przyniosła producentom łącznie ponad 220 milionów dolarów przychodu. Ponad 3-milionowy skok zarobków zanotowała dzięki nowej powieści również Paula Hawkins.

Regularnie na liście pojawiają się Stephen King, John Grisham, Nora Robert i Danielle Steel. W ostatnich latach dołączyli do nich Rick Riordan i Jeff Kinney, który wyrabia sobie pozycję najlepiej zarabiającego autora książek dla dzieci. Wprawdzie wszyscy wspomniani tutaj odnotowują pewne wahania na krzywej zarobków, jednak ich obecność w rankingu wydaje się niezagrożona. Między innymi dzięki dostarczaniu czytelnikom wciąż nowych książek na podobnym poziomie. Z zestawienia wypadli w tym roku George R.R. Martin, John Green i Veronica Roth. Żadnemu z nich nie udało się zbliżyć do pułapu 10 milionów dolarów, przy czym autor „Pieśni Lodu i Ognia” był ponoć najbliżej. Warto zauważyć, że z całej trójki najboleśniej brak obecności na liście musi odczuwać Veronica Roth, która opublikowała w styczniu nową powieść. „Naznaczeni śmiercią”, pierwszy tom dylogii, spotkał się jednak z nieporównanie mniejszym odzewem niż cykl „Niezgodna”. Martin i Green mogą w przyszłym roku powrócić do zestawienia, ponieważ zarówno pierwszy, jak i drugi zapowiada nowe książki.

Poniżej możecie zapoznać się z listą pisarzy, którzy w okresie od czerwca 2016 do maja 2017 roku zarobili najwięcej pieniędzy:

1 J.K. Rowling – 95 mln dol.
2 James Patterson – 87 milionów dol.
3 Jeff Kinney – 21 milionów dol.
4 Dan Brown – 20 milionów dol.
5 Stephen King – 15 milionów dol.
6. John Grisham – 14 milionów dol.
6. Nora Roberts – 14 milionów dol.
7. Paula Hawkins – 13 milionów dol.
8. E.L. James – 11,5 milionów dol.
9. Danielle Steel – 11 milionów dol.
9. Rick Riordan – 11 milionów dol.

Ranking „Forbesa” powstaje w oparciu o szacunkowe zarobki skompilowane na podstawie wyników sprzedaży książek (w wersji drukowanej i elektronicznej oraz audiobooków) otrzymanych od Nielsen BookScan. Do zestawienia wlicza się również informacje o przychodach z realizacji filmów telewizyjnych i kinowych pozyskane od autorów, agentów, wydawców i innych ekspertów. „Forbes” podaje zarobki przed opodatkowaniem; nie odejmuje również stawek agentów literackich, prawników i innych osób współpracujących bezpośrednio z pisarzami.

[am]
fot. główna: fotomontaż Booklips.pl

Tematy: , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy