J.K. Rowling udzieliła nauczycielom licencji na korzystanie z cyklu o Harrym Potterze w procesie zdalnego nauczania

26 marca 2020


W związku z panującą epidemią koronawirusa J.K. Rowling zdecydowała się poluzować prawa autorskie i udzielić nauczycielom bezpłatnej licencji na korzystanie z cyklu o Harrym Potterze w procesie zdalnego nauczania.

„Jo i jej agencja literacka The Blair Partnership doceniają znaczenie dzielenia się historiami i czytania na głos w czasach niedoli, dlatego tymczasowo uwalniają licencje wymagane zwykle od nauczycieli, którzy chcą nagrywać siebie, czytających na głos historie o Harrym Potterze, do oglądania dla swoich uczniów w środowisku domowym w celu prowadzenia wirtualnych zajęć” ? czytamy w komunikacie.

Nauczyciele w dowolnym miejscu na świecie mogą teraz publikować elektroniczne materiały zawierające fragmenty przeczytanych na głos poszczególnych tomów serii. Można to jednak czynić wyłącznie w zabezpieczonych sieciach szkolnych lub na zamkniętych platformach edukacyjnych, takich jak Google Classroom, Schoology, Edmondo, Discovery Education, w celu odsłuchania treści książek przez uczniów, na podobnych zasadach, jak podczas lekcji w szkole.

Licencja została udostępniona do końca bieżącego roku szkolnego (2019/2020), po czym materiały powinny zostać trwale usunięte ze wspomnianych platform lub sieci. Agencja reprezentująca pisarkę przypomina, że zarejestrowane filmy wideo (lub ich fragmenty) z czytaniem na głos nie mogą być umieszczane w serwisie YouTube ani na żadnej innej platformie, nie mogą być też wykorzystywane do celów komercyjnych. Można jednak publikować na kanałach społecznościowych krótkie zajawki (do 30 sekund) w celach informacyjnych (z linkiem do pełnego materiału).

Otwarta licencja dla nauczycieli jest pierwszą z kilku inicjatyw planowanych przez J.K. Rowling w celu udostępnienia „Harry’ego Pottera” dzieciom przebywającym w domu. Wkrótce mają pojawić się informacje o kolejnych przedsięwzięciach.

Szczegółowy zestaw wskazówek dla nauczycieli (w wersji angielskiej) można pobrać, klikając tutaj.

[am]
fot. Debra Hurford Brown ? J.K. Rowling

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy