J.K. Rowling ma w głowie jeszcze przynajmniej 10 książek o Cormoranie Strike’u

7 września 2017


Kryminały rządzą się prawem serii. Wiedziała o tym Agatha Christie, wielokrotnie powracając do swojego ulubionego Herkulesa Poirot. Wiedział Arthur Conan Doyle, który pokusił się nawet przywrócić Sherlocka Holmesa z powrotem do życia po protestach czytelników. A i współcześni autorzy, jak Ian Rankin czy Jo Nesb?, nieustannie wracają do bohaterów, którzy przynieśli im popularność. Najwyraźniej tą samą drogą podąża J.K. Rowling, wszystko bowiem wskazuje, że jej detektyw Cormoran Strike zagości w literaturze na długie lata.

O tym, że J.K. Rowling planuje napisać pod pseudonimem Robert Galbraith wiele tomów serii o byłym weteranie wojennym, który prowadzi prywatną działalność detektywistyczną, wiadomo było od dawna. Teraz otrzymujemy od pisarki sygnał, że książek będzie jeszcze przynajmniej dziesięć. W wywiadzie udzielonym BBC z okazji premiery pierwszego sezonu serialu „Strike”, którego akcja oparta została na „Wołaniu Kukułki”, Rowling wyznała: „Kiedy po raz pierwszy spotkałam Toma, powiedziałem: 'Mam nadzieję, że lubisz grać tę postać, bo myślę, że mam w głowie przynajmniej 10 kolejnych książek, więc będziesz w tym tkwił przez kilka dobrych lat. To dla mnie bardzo ważne, że mamy odpowiednich ludzi za kamerą i przed kamerą. Ponieważ, jak mówię, ten projekt może ciągnąć się jeszcze bardzo długo. Oby tak było, ponieważ uwielbiam pisać książki, na podstawie których tworzy się scenariusze telewizyjne”.

Rowling wyjawiła także, że choć „Wołanie Kukułki” ukazało się w 2013 roku, to w rzeczywistości książka została ukończona jeszcze przed „Trafnym wyborem”, który został wydany w 2012 roku. „Nosiłam się z zamiarem napisania kryminału przez lata, zanim zaczęłam pracować nad 'Wołaniem Kukułki’. Tak naprawdę napisałam 'Wołanie Kukułki’ przed 'Trafnym wyborem’, choć przez jakiś czas pisałem je obie równocześnie” – powiedziała Rowling, określając pięcioletni okres przerwy od publikowania – między ostatnim tomem „Harry’ego Pottera” a „Trafnym wyborem” – jako „wspaniały czas”.

Aktualnie Rowling pracuje nad czwartym tomem serii o Cormoranie Strike’u. Do tej pory poznaliśmy jedynie tytuł książki – „Lethal White” (z ang. „Zabójcza biel”).

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy