banner ad

J.J. Abrams wraz z synem stworzył dla Marvela scenariusz nowej miniserii komiksowej o Spider-Manie. Reakcje w branży krytyczne

26 czerwca 2019


J.J. Abrams, reżyser nadchodzącego filmu „Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie”, a także współtwórca serialu „Zagubieni”, ogłosił, że we współpracy ze swoim 21-letnim synem Henrym napisał scenariusz nowej miniserii komiksowej o przygodach Spider-Mana. Reakcje w branży na tę wieść okazały się dalekie od zachwytu. Dlaczego?

Miniseria ma składać się z 5 zeszytów, do których rysunki stworzy Sara Pichelli. Twórcy przedstawią nowego złoczyńcę, który stanie do walki z Pajączkiem ? nosi on imię Cadaverous. Historia pokaże też ponoć Petera Parkera takim, jakim go wcześniej nie widzieliśmy.

Abrams wypowiada się o pracy przy komiksie w pozytywnym tonie. „Nick (Lowe, redaktor z wydawnictwa Marvel ? przyp. red.) usilnie namawiał mnie, żebym zrobił dla niego komiks” ? przyznał filmowiec. „Mniej więcej rok temu zacząłem rozmawiać o tym z Henrym i w zasadzie to się stało w sposób naturalny. I w tym tkwiła największa frajda. (?) To po prostu ewoluowało z naszych rozmów, mieliśmy pomysły, które nas podekscytowały, a Nick był otwarty na tego typu współpracę” ? dodał.

Nie wszyscy przedstawiciele branży komiksowej i miłośnicy historii obrazkowych zareagowali jednak na wieści o komiksie Abramsów w przyjazny sposób. Z uwagi na wcześniejsze zapowiedzi Marvela czytelnicy liczyli, że zanosi się na komiksową wersję niezrealizowanego nigdy filmu „Spider-Man 4” Sama Raimiego. Tymczasem otrzymują dużo mniej istotny projekt. Rzecz w tym, że wielu twórców komiksowych podejrzewa, iż J.J. Abrams w ogóle nie napisał zapowiadanego komiksu o Pajączku, a jedynie podrzucił kilka pomysłów, które zrealizował w formie scenariusza jego syn. Nazwisko Abramsa ma zaś jedynie pomóc debiutującemu Henry’emmu w wypłynięciu na szerokie wody.

Weteran serii ze Spider-Manem, scenarzysta Gerry Conway, zareagował wprost na tytuł jednego z artykułów: „’J.J. Abrams pisze komiks o Spider-Manie’. Nie, nie pisze. Nie tak jak Nick Spenser pisze komiks o Spider-Manie, ani jak robią to inni pisarze. On po prostu porozmawia z synem o swoim pomyśle, a jego syn tak naprawdę to napisze. Nie cierpię takich chwytów”.

„Tworzę komiksy od 1995 roku. Dostarczam wysokiej jakości skrypty na czas i bez problemów. Mam dwie Nagrody Eisnera i siedem komiksowych bestsellerów 'New York Timesa’. Współpracę z Marvelem ciągnę od połowy 2016 roku i powiedziano w tym roku, wiem to z wiarygodnego źródła, że Marvel nie chce mnie zatrudnić. Gratuluję dzieciakowi J.J. Abramsa fuchy przy nowym Spideyu”? ? napisał na Twitterze John Layman, scenarzysta m.in. popularnej serii „Chew”.

W sieci padają również zarzuty o nepotyzm. Mówi się o tym, że 21-latek, który nigdy wcześniej nie wydał żadnego komiksu, otrzymał swoją własną, prestiżową miniserię ze Spider-Manem tylko dlatego, że jego ojciec intensywnie współpracował ze spółką matką wydawnictwa.

Trudno powiedzieć, czy taki rozgłos pomoże miniserii. Premiera pierwszego zeszytu nowego „Spider-Mana” zapowiedziana jest na wrzesień. Poniżej możecie zobaczyć jego okładkę.

[am,mw]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy